Obě sekačky se vzhledem skutečně podobají pavoukovi, mají čtyři nohy s kolečky otočnými kolem své osy. Stroj se tedy umí obrátit na místě i jezdit do stran. Podnik přišly na necelý milion korun, a to včetně speciálních vozíků sloužících k dopravě sekaček.

„Několik let jsme zvažovali, zda si rádiem řízené svahové sekačky pořídit. Nakonec jsme se rozhodli a jsme rádi, že je máme. Ekonomické vyhodnocení zatím nemám, ale pokud jde o výkon, tak splnily vše, co jsme si od nich slibovali," řekl Jiří Henzl, ředitel technických služeb.

Městská společnost si pořídila menší sekačku s jedním nožem a velkou se čtyřmi mulčovacími noži. Menší využívá středisko městské zeleně při péči o travnaté plochy. Praktická je například při sečení trávy na terasách, na prudkých svazích u nadjezdů nebo v blízkosti rušných vozovek, kde se pracovník s ovladačem v ruce může pohybovat dále od projíždějících aut. Větší stroj je k dispozici vodohospodářům. Pokosení trávy na hůře přístupných místech svažujících se k vodním tokům je pro pavouky hračkou.

„Ušetří nám práci, protože jsme plochy museli sekat ručně křovinořezy, potom bylo třeba trávu shrabat, naložit a odvézt. Teď to všechno odpadá, protože nůž trávu rozseká, takže se nemusí odvážet a zůstává na místě," uvedl Vlastimil Ondráček, vedoucí správy vodního hospodářství.   (jap, mv)