Malou past nastražilo na pardubického primátora Jaroslava Demla vedení Východočeského divadla (VČD) při včerejším slavnostním otevření nově zrekonstruovaného obchodního oddělení a krejčovny.

Ve chvíli, kdy si sám vyzkoušel, jaké to je prodávat vstupenky, ho přepadl ekonomický náměstek VČD Bohumil Kos! „Peníze nebo život,“ vykřikl na překvapeného primátora s „pistolnickým“ šátkem na ústech.

A aby toho nebylo málo, tak ředitel VČD Petr Dohnal primátora navedl, aby spustil bezpečnostní systém. „Zmáčkni to,“ nabádal primátora divadelní ředitel. Jakmile to skutečně udělal, naoko mu vynadal, že ho měl nechat domluvit. A strážníci městské policie byli za chvíli uvnitř. „Zatkněte ho,“ vyzýval strážníky primátor, když po něm Bohumil Kos znovu žádal peníze. Brzy se ale vše vyřešilo a primátor mohl vstupenky nerušeně prodávat dál…

Jeho vůbec první zákaznicí byla poslankyně Alena Páralová, která se rozhodla zakoupit si premiérové předplatné na příští sezonu. Primátor poslankyni pochválil, jak moc dobře udělala, když se k tomuto kroku odhodlala.

Jak došlo na placení, přítomní hosté vtipkovali: „Ne do kapsy, ale do kasy.“ A pak málem primátor rozptylovaný okolím zapomněl vrátit poslankyni peníze zpět…

„Prodávat v obchodním oddělení, to je velká zodpovědnost,“ uvědomoval si Jaroslav Deml, který v „rekvalifikačním kurzu“ obstál.
„V případě, že by to v politice náhodou nedopadlo, tak ho lze využít,“ dodal s úsměvem divadelní ředitel Dohnal.

Primátor Deml prokázal svou zručnost i při prohlídce krejčovny, když zkoušel asistovat při výrobě francouzské trikolóry. „Když jsme se tu před nedávnem byli podívat, byly tu hrozné kamrlíky. Mám radost z toho, že nyní jsou zde skutečně odpovídající prostory pro tuto krásnou práci,“ pravil primátor.

„Modernizací obchodního oddělení a krejčovny končí zásadní rekonstrukce divadla, která začala v roce 1996. Těší nás, že se stalo v době, kdy slavíme sté výročí budovy Městského divadla,“ podotkl šéf VČD Petr Dohnal.

„Musíme zaklepat, že se rekonstrukce povedla. Byla kvalitní a nezaznamenali jsme při ní žádné výraznější problémy. Všechny firmy, které se na ní podílely, k ní přistoupily velice seriózně,“ vyjádřil se Petr Dohnal, podle něhož do oprav divadla město investovalo celkem 174 milionů korun. „Ze státního rozpočtu šlo 27 milionů. Tato poslední fáze – rekonstrukce obchodního oddělení a krejčovny – nás stála 3 700 tisíc korun, přičemž dotace ze státního rozpočtu činila dva miliony korun,“ uzavřel ředitel VČD.