Se žádostmi o pomoc a vstřícný postoj se v současnosti obracejí na pardubickou radnici některé sportovní kluby. Ale nejen profesionální sportovci, na potíže v době ekonomické krize si stěžují i kulturní organizace. Zastupitelé proto v úterý na svém jednání schválili jako první materiál, na jehož základě bude do podzimu rozpracován vztah mezi dvěma významnými společnostmi s majetkovou účastí města. A to mezi Městským rozvojovým fondem Pardubice, v jehož majetku je víceúčelová hala, a extraligovým klubem HC Moeller Pardubice.

Nejde jen o sport

„Nechápu vůbec, proč to máme projednávat,“ uvedl na úterním zasedání zastupitel Jan Jedlička, když na řadu přišel bod zabývající se problematikou městského fondu a hokejového klubu. „Naopak si myslím, že je to potřeba,“ kontroval mu náměstek primátora Alexandr Krejčíř. Zastupitelé nakonec materiál schválili, a tím pádem záměr projednávání možných kroků s vazbou na obě společnosti. Přeloženo do češtiny, hokejový klub nenaplňuje kvůli krizi rozpočet podle svých představ, a tím je ohroženo splácení nájemného městskému fondu. Fond zase potřebuje splácet úvěr, který si vzal na rekonstrukci a přístavbu hokejového stadionu. Hokejový klub je přitom hlavním obchodním partnerem městskému fondu. Radnice přirovnává obě společnosti ke spojitým nádobám a chce poměr mezi nimi vyladit tak, aby byly stabilní a omezily se negativní krizové dopady. Zastupitelé vyzvali obě firmy, aby městu předložily potřebné ekonomické podklady, a na jejich základě se budou touto záležitostí zabývat znovu v září.

Kritikům vadí, že se jedná především s hokejisty. „Nahoře stojí hokej a pak dlouho nic. Bod by se měl rozšířit na všechny obyvatele a nájemníky města,“ argumentoval například Jan Linhart. Zcela nečekaně zasáhl do debaty i Vítězslav Štěpánek, když prohlásil: „Nastal čas prodat i zbytek akcií klubu, máme s tím pořád problémy.“ Návrh přítomné zčásti pobavil , zčásti překvapil. „Je to podnětný návrh,“ konstatoval primátor Jaroslav Deml.

„Netýká se to jenom HC Moeller, protože podobné požadavky vznesl basketbalový klub,“ uvedla náměstkyně Štěpánka Fraňková s tím, že zastupitelé se budou v dohledné době zabývat i tímto klubem. „Budeme chtít audit, účetní uzávěrku, budeme chtít výhled, jak to bude vypadat v příští sezoně. Problémy jsou i ze strany třeba Východočeského divadla a Komorní filharmonie. Určitě jsou to spojité nádoby a nedá se stále jenom citovat, že se jedná o problematiku HC Moeller. Je to daleko širší,“ dodala Fraňková.