Spalovny, pojmy, které nenechávají po jejich vyslovení veřejnost lhostejnou. Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jan Tichý, jenž na podzim nastoupil do této funkce, podle svých slov ani po nástupu na krajský úřad nepřestal bojovat proti spalovnám.

Před volbami spoluzaložil občanské sdružení, které se vymezovalo proti plánu soukromého investora vybudovat vysokokapacitní spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví. Nyní však musí vysvětlovat občanům, že kraj nepodporuje ani spalovny odpadu komunálního.

Pardubický kraj spalovnu nechystá

Poslední dobou se začalo hovořit o tom, že Pardubický kraj plánuje vybudovat spalovnu komunálního odpadu ve Chvaleticích. Jan Tichý ale tuto možnost odmítá. „Naprosto se to nezakládá na pravdě, kraj opravdu žádnou spalovnu nechystá. Občané se proto nemusí bát, že by jim za domem vyrostla spalovna komunálního odpadu. Platí to pro celý kraj, tedy i pro nejvíce v médiích diskutované Chvaletice,“ říká Tichý s tím, že představitelé kraje mají podobný postoj i k další kategorii spaloven, a to těch, které mají likvidovat odpady nebezpečné. „Já osobně, i samotné vedení kraje je proti spalovně nebezpečného odpadu v Rybitví. Jak rada, tak i zastupitelstvo přijalo usnesení proti spalovně. Bohužel už není vše v našich rukách, jelikož projekt soukromého investora posuzuje ministerstvo životního prostředí. Sám ale věřím, že ministerstvo vyslyší námitky občanů, občanských sdružení, přilehlých měst i samotného kraje a vybudování spalovny zamítne.

Italská Neapol nám nehrozí, uklidňuje

Problematika odpadů se však nějak do budoucna řešit musí a oblast Pardubického kraje není výjimkou. To proto, aby se například nepřihodilo to, co se stalo v italské Neapoli.

Podle náměstka hejtmana to ale Pardubickému kraji nehrozí. „V Itálii to byl patrně jiný problém než ten, že by nebylo kam odpad vozit. Vedení kraje sice ruší akciovou společnost EVO, ale to neznamená, že je mu situace ohledně komunálního odpadu lhostejná. Máme zájem přezkoumat stávající skládky, respektive staré ekologické zátěže, a jejich vliv na životní prostředí. Rozhodně nechceme být spojováni s žádnou spalovnou, ať již komunálního nebo nebezpečného odpadu,“ dodává náměstek.