Zdejší areál bude poprvé centrem závodu v endurance čili ve vytrvalostním ježdění. „Chceme, aby náš program byl co nejpestřejší. Toto je další aktivita v tomto dlouhodobém trendu,“ řekl ředitel Dostihového spolku Pardubice Jiří Kunát.

Na programu bude hned šest kategorií v délce od třiceti do sto šedesáti kilometrů. Závod je zvláštní hlavně tím, že se koně vydají i do ulic města.„Start a cíl budou na pardubickém závodišti. Závod se uskuteční za běžného dopravního provozu. Diváci a řidiči musí být ostražití hlavně u mostu přes Labe mezi Polabinami a nádražím, na výpadovce na Přelouč, na pravém břehu řeky a u koupaliště na Cihelně,“ sdělil hlavní organizátor Milan Kyselý.

„V místech, kde se bude trasa závodu křížit s veřejnými komunikacemi, je nutné dbát pokynů městské policie a pořadatelů, kteří budou na trati dohlížet na bezpečnost soutěže. Zároveň chceme obyvatele Pardubic požádat o shovívavost a porozumění,“ uvedl Milan Kyselý s tím, že chápe, že dopravní situaci bude komplikovat i to, že se závod koná v pátek.

„Třeba ve světě si s tím ale hlavy moc nelámou. Ve Francii kvůli závodu dokonce zastavili provoz na dálnici. Lidé vylezli z aut, dívali se na závod a byli v klidu. Nebo pro koně třeba vyhradili jeden jízdní pruh. To si tady dovolit nemůžeme,“ sdělil hlavní organizátor.

LUKÁŠ DUBSKÝ