Čtyřnohých hlídačů je na území Hradce registrováno necelých sedm tisíc a košů se zásobníky má krajská metropole skoro pět set. „Na základě požadavků jednotlivých komisí místní samosprávy, bytových družstev a občanů jsme minulý rok umístili 49 odpadkových košů se zásobníky na sáčky na psí exkrementy, takže jsme ke konci loňského roku obhospodařovali už 461 těchto stanovišť," upřesnil Jiří Henzl, ředitel technických služeb města. Magistrát v současnosti chystá novelu vyhlášky o pohybu psů na veřejných prostranstvích, detaily však zatím nesdělil.   (zum)

Hradecká Olympia ve čtvrtek pořádá nábor dětí

Hradec Králové - Klub FC Olympia Hradec Králové pořádá ve čtvrtek od 17 hodin nábor dětí do fotbalové přípravky. Akce, která se uskuteční ve sportovním areálu v Kuklenách, je určena pro ročníky narození 2003 a mladší. S sebou sportovní obuv a oděv. Informace: Michal Lesák (telefonní číslo: 724 834 608).   (re)

Dobrá zpráva…pro všechny

Hořiněves - Velikonoční jarmark se na Květnou neděli 29. března uskuteční na návsi pod kostelem sv. Prokopa, v rodném domě Václava Hanky a přilehlém okolí v Hořiněvsi od jedenácti do sedmnácti hodin. Chybět nebude ani vystoupení žáků MŠ a ZŠ Hořiněves, loutkové divadlo, mše svatá či vystoupí kouzelník Aleš Krejčí s partnerkou se svou magickou zábavnou show pro děti i dospělé. Zájemci se budou moci také například projet kočárem.   (re)

'PéHáčko' hradeckého Českého rozhlasu: O historii meteorologie

Hradec Králové - Hosty pátečního rozhlasového pořadu PéHá, který byl součástí monotematického vysílání věnovaného meteorologii a meteorologům, byli Zdeněk Mrkvica a Stanislava Kliegrová z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Jaká je ve stručnosti historie předpovídání počasí v Čechách?
První záznamy o počasí lze najít v kronikách někdy ze šestnáctého století. Pravidelná měření jednotlivých meteorologických prvků pak byla zaznamenána v Čáslavi, což je 
v naší působnosti a jsou datována od 1. ledna 1876. V Pardubicích jsou první záznamy od 1. ledna 1897, v Peci pod Sněžkou od 1. ledna 1898 a v Hradci Králové jsou první pokusy o pravidelné měření 
z roku 1848. V roce 1850 bylo měření přerušeno a další pokusy byly zaznamenány až od roku 1921. K dalšímu přerušení došlo v roce 1923. Pravidelná měření se záznamy máme v nepřetržité řadě od roku 1932.   (re)