Ale kde je to nebe? A peklo? Oboje najdete v Podorlicku.

Vesnice blízko nebe

Vesnička s poetickým názvem Nebeská Rybná leží nedaleko Rokytnice v Orlických horách.

„Kdysi se čeští osídlenci usadili u potoka bohatého na ryby. Potok i osadu nazvali Rybná. Vysoko položená ves byla blíže k nebi, dostala tedy jméno Nebeská Rybná,“ uvádí Průvodce po Čechách Moravě a Slezsku. V kraji pod Orlickými horami je také největší koncentrace „pekelných“ míst. Tím asi nejproslulejším je Peklo u Nového Města nad Metují. Najdete tam i čerty! I když jen vyřezané ze dřeva, ale zato v nadživotní velikosti.

Další je dnes součástí Vamberka, do Pekla nad Zdobnicí se dostanete přes převážně dřevěný krytý most. Svůj název prý vesnice získala od četných divokých a hlubokých srázů a roklí.

„Čert aby to vzal“

V současnosti už jen rekreační osadou je pak Čertův Důl poblíž Zdobnice, jejíž název je spojen s pověstí o vyhrané sázce mlynáře s čertem, který nestihl včas postavit most a zůstaly tu po něm jen kameny, které po okolí rozsypal. Doslovný překlad německého názvu vesnice Gaeiersgraben zní přitom něco jako Supí Příkop. Slovník však zná i spojení Hols der Gaier, odpovídající českému Čert aby to vzal.

Pekloves v ráji

Také Krkonoše mají svůj Čertův důl, údolí, které svírají svahy Malého Šišáku, Stříbrného hřbetu a Čertova návrší. Protéká jím Čertova strouha.

A aby těch pekelných míst nebylo málo, své má i Jičínsko. Je to Pekloves, která je dnes součástí Železnice a ráje – toho Českého.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Zastupitelé schválili schodkový rozpočet