Všude kolem sebe slyšíme: „Moje dítě nechce sportovat. Neustále se válí u počítače. Udělejte s tím někdo něco!“ Když se však konečně začnou hýbat ledy a sportovní kluby rozšiřují svoji členskou základnu, přijde velká facka. Jako v případě pozastavení dotací z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Kvůli korupční aféře. O některou finanční podporu, jako v případě dotací na sportoviště, asi přijdou žadatelé úplně. Ostatní finanční injekce se zpozdí. Jak se to asi projeví v klubech? Není na výplaty, není na pronájem. Tudíž nebude mít kdo děti trénovat a ty nebudou mít kde sportovat. A jaké jsou vůbec teď podmínky v klubech? Data si nechala zpracovat Česká unie sportu. A výsledek je alarmující - 76 procent tělovýchovných jednot a sportovních klubů nemá dostatek prostředků na svoji činnost, 94 procent klubů a jednot nemá v současné době dostatek finančních prostředků na ohodnocení trenérské práce.

Peltovo smutné korupční dědictví, sport nemá peníze

„Vnímáme to jako velkou komplikaci ovlivňující celý český sport. Vždyť co budeme dělat, když budou scházet tito nadšenci, kteří v dětech probouzejí klíčové pouto ke sportu,“ upozorňuje Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

Z rodinné kasy

Finance trápí i Hradecko. „Určitě nás to nějakým způsobem zasáhlo. Třeba v loňském roce jsme z Programu VIII dostali finanční vyrozumění až v říjnu. Sice to byly pěkné peníze, ale na konci roku už pak máte problém to utratit, je na to málo času. A hlavně se také zpozdily platby z České basketbalové federace,“ nechal se slyšet prezident hradeckých basketbalových „lvic“ Miroslav Volejník s tím, že doteď klub neví, kolik peněz na mládež dostane z České obce sokolské nebo z ČBF. „Dělám rozpočet, smlouvy s trenéry, plánuji dopravu týmů na utkání, ale vařím z prázdna. Klub tak musím živit z jiných zdrojů, jako jsou třeba půjčky (dříve rodina, známí), které pak po obdržení peněz samozřejmě vracím,“ dodal Miroslav Volejník.

Lepší plánování

Podle šéftrenéra atletického oddílu TJ Sokol Hradec Králové Vítězslava Peruna by dotace měly být plánované na více let dopředu.

„Nás to neovlivnilo tolik. Asi nejvíce na to doplatili pořadatelé některých závodů. Dlouhodobě váznou investice do oprav a rozvoje sportovišť, a to je podle mého názoru velký problém. Jenže není moc vidět, tak se neřeší,“ uvedl Vítězslav Perun a dodal, že finance na chod oddílu jsou v podstatě stabilní díky dlouhodobě minimálním výdajům a přenesením zátěže na sportovce a jejich rodiče.

Slávisté uvažují o zvýšení příspěvků
Problémy s dotacemi od MŠMT řeší i hradečtí fotbalisté s rudou hvězdou na hrudi. Mají i krizový scénář. „V záloze máme zvýšení klubových příspěvků ve 2. pololetí roku. Na přístupu MŠMT k rozdělování dotací, konkrétně v programu „Můj klub“, se projevuje nedostatečná připravenost k řešení tohoto problému, nedostatečný počet pracovníků a tím se podle nás prodlužuje termín jejich získání. Zároveň se projevuje i určitá opatrnost ze strany MŠMT s ohledem na negativní účinkování bývalého předsedy FAČR Pelty,“ uvedl předseda FC Slavia Hradec Králové Milan Krempa.