V show jednoho muže se proměnilo včerejší zasedání Zastupitelstva Královéhradeckého kraje. Hlavním účinkujícím se stal předseda Strany zelených v hradeckém kraji Stanislav Penc.

Porušují zákon?

Jednání komisí a výborů krajského úřadu není pro občany veřejné. Je to v rozporu se zákonem. Takto lze asi shrnout největší výtku, kterou na zasedání Penc vmetl do tváře zastupitelů. Požádal, aby Jednací řád výborů byl pozměněn a jednání se mohla pravidelně účastnit také veřejnost.
Na počátku ledna tohoto roku Penc zveřejnil dokumenty, které si vyžádal od jednoho z výborů kraje. Zápisy z jednání dostal začerněné, a proto nečitelné. Informace, které chtěl získat, tak vlastně nedostal. Poté, co se odvolal, dostal dokumenty v necenzurovaném znění.
„Jste tu pro lidi, ne jenom pro sebe. Věřím, že většina z vás je tu proto, abyste pro obyvatele kraje vytvořili lepší podmínky. Věřím také, že se jednou dopracujete k tomu, že budete ty věci zveřejňovat a nebudete to brát tak, že vám někdo sahá do karet. Vždyť je to i pro vaši kontrolu a pro to, aby si lidé nemysleli, že v krajském zastupitelstvu jsou darebáci,“ řekl na zasedání Penc.

Nemáme místo

U zastupitelů se jeho návrh s nadšením rozhodně nesetkal.
„Naprosto nesouhlasím. Jde o poradní orgány, které nemají pravomoc se usnášet. Proto mi připadá naprosto nemístné, aby tato jednání a zápisy z nich byly veřejné,“ řekl zastupitel Jaromír Kratěna.
Argumentoval také problémy s nedostatkem prostor. Nebylo by prý totiž dopředu jasné, kolik občanů by jednání mělo zájem navštívit.
Podle Pence je takové odůvodnění naprosto směšné.
„Tohle říkají teď, když mají novou budovu?“ kroutil hlavou nad Kratěnovým názorem Penc.
Nakonec zastupitelstvo „uklidilo“ Pencův návrh na své dubnové zasedání.

Berte ho s rezervou

Jak se k vystoupení předsedy královéhradeckých zelených oficiálně postavil kraj?
„Pana Pence je důležité chápat především jako politickou osobnost, ne aktivistu. Musíme si uvědomit, že komise a výbory jsou opravdu jen poradními hlasy. Samozřejmě že má pan Penc právo na přístup k informacím. Jenže on třeba požadoval zápisy a dokumenty z výboru zpětně za posledních pět let. To bychom nedělali nic jiného a ukopírovali se,“ komentoval aktivity Stanislava Pence mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.
 
 

 

Chovatel koz a novodobý disident

 

Stanislav Penc (1970), předrevoluční aktivista a vyučený zedník, již šest let bydlí „na samotě u lesa“ v obci Milkovice v Českém ráji, kde ekologickým způsobem hospodaří na statku s rozlohou 25 hektarů a věnuje se například chovu koz.
„Jedná se o specifický životní styl, který mi přináší spokojenost a vyplývá z toho, že jsem zelený svým myšlením a cítěním,“ vysvětluje Penc.
V posledních parlamentních volbách byl lídrem Strany zelených v Královéhradeckém kraji. Do sněmovny se nakonec těsně nedostal.
 

Autor: Eva Rothová