Parkoviště, vytápění i celková obnova přilehlé fary. To jsou smělé plány, které má občanské sdružení provozující Galerii u svatého Jakuba v kostele v Metličanech na Novobydžovsku.

„Projektů je mnoho. V cestě nám však stojí stále nedořešené majetkové vyrovnání státu s církví. Kostel jako stavba patří městu Nový Byd〜žov, od kterého ji máme pronajatu. Pozemky však stále mají ve vlastnictví benediktini,“ upřesnil za sdružení Jan Beneš.

Náklady na jednotlivé projekty se šplhají do milionů.

Přestože město vychází sdružení vstříc, nehodlá nyní do stavby vložit žádné peníze.

„Je to riziko. Kupříkladu na vybudování vytápění galerie, by bylo potřeba zhruba 700 tisíc korun,“ dodal Beneš.

Nová galerie, která se poprvé otevřela letos v srpnu, má plný program už na tři roky dopředu.

„Mezi moderními umělci, kteří se v galerii představí, jsou výtvarník Kristian Kodet, mnichovská malířka Renata Greiner či Richard Pešek,“ uvedla spolupracovnice Jana Beneše Alena Šafrová.

Za čtyři měsíce fungování se v netradiční výstavní síni s unikátním závěsným systémem vystřídalo téměř 500 návštěvníků. „Lidé jezdí z různých koutů republiky. Zastaví se i v případě, že pouze kolem projíždějí ale jsou zvědaví, jak může vypadat galerie v kostele,“ říká Šafrová.

Galerie nebude sloužit „jen“ jako výstavní síň. Sdružení plánuje ročně deset koncertů vážné hudby a také vzdělávací kurzy pro školáky i dospělé.