„Našim cílem je otevřít ještě v roce 2015," informoval Daniel Novotný, vedoucí oddělení marketingu společnosti Penny Market.

Projekt prošel zjišťovacím řízením odboru životního prostředí krajského úřadu. Jde o jeden z mnoha kroků, které musí investor učinit, aby mohl záměr realizovat.

„Teď se vše posouvá do dalšího procesu, kdy se bude čekat, až bude dodána dokumentace, pak se zpracuje posudek, poté probíhá veřejné projednávání," vysvětluje tisková mluvčí úřadu  Martina Götzová. Na nedávném mimořádném zastupitelstvu se také schvalovala žádost o zřízení služebnosti pro inženýrské sítě nutné pro stavbu. Zastupitelé návrh nepřijali.

„Budeme žádat o územní rozhodnutí a výstavbu chceme zahájit bezprostředně po vydání stavebního povolení," reagoval na to Penny Market.

S tím ale nesouhlasí například Stanislav Hofman, který má na třídě SNP prodejnu smíšeného zboží. Na úřad proto zaslal námitku, v níž se obává likvidace místních obchodníků i ztráty zaměstnání.

Proti záměru je také zastupitel města Adam Záruba. „Stavba tohoto typu sem nepatří, v lokalitě proti ní probíhá odpor," tvrdí Záruba.

Architekt: Penny nebude plechová krabice

Hradec Králové - Už příští rok by firma Penny Market chtěla na Pospíšilově třídě v areálu bývalé Pilnáčkovy továrny naproti výjezdu z ulice Na Střezině otevřít prodejnu.

Kromě potravin by tu neměla chybět další prodejna 
s uzeninami. Vyroste tu také parkoviště s padesáti místy.

„Půjde o zcela atypickou stavbu, rozhodně to nebude plechová krabice, jako to někdy bývá," tvrdí architekt Tomáš Vymetálek, který obchod projektuje.

Výlohy budou podle něho orientované do ulice, v prvním patře budou prostory například pro kanceláře, posilovnu nebo dětské centrum.

„Majitel pozemku chce lokalitu kompletně zrevitalizovat, změnit dnes ošklivý dvůr. U vjezdu by měl být i malý parčík," dodává architekt.

Plánovaný záměr má však řadu odpůrců. Ohrazují se proti němu místní obchodníci, ostře se k novostavbě vyjádřila i náměstkyně primátora Anna Maclová, podle níž se kvůli prodejně na už tak frekventované třídě zvýší dopravní zátěž, ohroženi budou také místní maloobchodníci.

„Lokalita by mohla být využita pro potřeby bydlení, je dobré pro tyto účely využívat spíše nepotřebné objekty uvnitř města než zastavovat další nová území na jeho okraji. Nebo pro podnikání v oblasti výzkumu či průmyslu," navrhuje náměstkyně.

Podobně reaguje i zastupitel města Adam Záruba. „Domnívám se, že by si areál zasloužil komplexní rekonstrukci. Stav, ve kterém je, není dobrou vizitkou města. Nejhorší cesta je udělat tam nový obchodní dům."

Také on navrhuje, aby bylo místo, které je nyní ve velmi neutěšeném stavu, využito spíše k bydlení. „V areálu je hned několik zajímavých objektů. Daly by se tam například dostat bytové projekty, 
v přízemí by pak mohl být nějaký obchod, ale musel by být zakomponován do rozumné zástavby. V zahraničí to tak bývá běžné," doplňuje Záruba.

Vizualizace novostavby hradeckého Penny Marketu.

(POHLED OD VÝCHODU. Novostavba Penny Marketu by podle vizualizace měla vypadat takto. Návrh počítá i se sadovými úpravami – kolem obchoďáku by měly být keře a zatravněná plocha. Projektantem je architekt Tomáš Vymetálek.   Zdroj: Informační systém EIA)