„Ve zdejším chovu pekingských kachen se v minulých dnech objevilo další ohnisko ptačí chřipky. V pátek ráno tak začne likvidace zdejšího chovu, který čítá na 9500 kusů drůbeže,“ informoval ředitel královéhradecké krajské veterinární správy Aleš Hantsch a dodal, že v okolí zasažených chovů se každý týden uskutečňují testy na nemoc H5N8.

„V tuto chvíli nemáme náznaky, že by se tato nemoc rozšířila i do dalšího okolí,“ dodal Aleš Hantsch. Člověku ptačí chřipka neublíží, ale pro opeřence je smrtící. Veterináři jako základní preventivní krok doporučují chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky.

„U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků,“ radí ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. „Například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů,“ upřesňuje.

Platí, že případné podezření na výskyt nákazy je třeba neprodleně nahlásit krajské veterinární správě. Příznakem může být nejen zvýšený úhyn drůbeže, ale i náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva.