Areál v Harrachově je raritou. „Lyžovačku“ na celou zimu si tu koupí jen vyvolení
Podle provozovatelů vleků není bydliště důvodem pro výjimky. „Harrachovští by měli mít možnost koupit si sezonní jízdenku na celou zimu. Nejhorší ale je, že nemají žádnou výhodu ani děti. Hlavně ty ze základních škol by měly mít možnost koupit si permanentku na celou zimu aspoň s padesátiprocentní slevou,“ řekl Libor Soukup z Harrachova.
Severočeský areál je tak pravděpodobně v Krkonoších raritou. Třeba lyžaři v Peci pod Sněžkou podobný problém vůbec neznají. Stejné je to i ve Špindlerově Mlýně.

S bytem u pekárny také nemáte slevu

 
Zdejší provozovatel prodává vstupenky na celou zimu pro dospělé za devět a pro děti za šest tisíc korun.
 
„Tyhle vstupenky skutečně prodáváme. Ale protože jsou cenově nejvýhodnější, tak si je návštěvníci mezi sebou proti pravidlům půjčují,“ řekla pracovnice střediska Martina Čermáková.
 
Provozovatelé sportovních areálů v Harrachově to ale vidí jinak.
 
„Sezonní permanentku si nemůže koupit nikdo. Je to poskytovaná služba jako každá jiná, proto nevidím důvod, proč by na ni měli mít právo. Když bydlíte u pekárny, také nemáte slevu na rohlíky,“ sdělil provozní náměstek Sportovního areálu Harrachov Vlastislav Fejkl.
 

Děti by měly jezdit levněji

 
Pokud tedy obyvatel Harrachova není členem lyžařského oddílu nebo není z lyžařské školy, celosezonní permanentku si zakoupit nemůže. Maximální počet dnů, na které lze jízdenku zakoupit, je 12.
 
„Členové lyžařských oddílů ale ještě musí odpracovat brigádnické hodiny v areálu, například sběrem odpadků či kamenů. Vím, že místní na problém poukazují, ale bydliště v Harrachově opravdu není důvod pro slevu. To je jako bychom chtěli dělat různé ceny pro Čechy, Němce a Holanďany,“ upřesnil harrachovský radní Oldřich Jakubec.
 
„Podle mě je důležité, aby se děti z Harrachova mohly naučit lyžovat za nízký peníz a ne aby jim rodiče kupovali drahé permanentky. Měly by mít alespoň poloviční slevu. Šest až osm stovek za den lyžování je opravdu hodně,“ argumentuje Soukup s tím, že například v Jablonci nad Jizerou mají lyžování místo dvou hodin tělocviku místní žáci za 30 korun. Pokud mají lyžařský výcvik, zaplatí za tři hodiny 60 korun.
 
„I žáci prodávají své levnější permanentky někomu jinému. Dá se to domluvit na nějakou akci, ale jinak to zatím nechystáme,“ řekl Fejkl.