Meteory jsou vidět už nyní, meteorický roj ale vyvrcholí právě až o víkendu. „První meteory z Perseid jsou zpravidla pozorovány již 17. července, poslední pak 24. srpna. Nejvíce jich však padá okolo maxima, které letos nastane v neděli 13. srpna dopoledne. Protože po maximu už aktivita prudce klesá, nejvhodnější je úkaz pozorovat o víkendu ze soboty 12. na neděli 13. srpna, tedy v noci maxima,“ vysvětlují odborníci z České astronomické společnosti (ČAS) na svém portálu astro.cz.

Podmínky jsou podle astronomů letos téměř ideální, na obloze bude Měsíc ve fázi úzkého srpku, který vychází až časně ráno a nebude příliš rušit svým svitem. Pozorování meteorů astronomové doporučují zejména v druhé polovině noci. „Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní zazáří každou hodinu přibližně 80 meteorů, z toho 10 až 20 může být opravdu jasných,“ doplňuje ČAS.

Úlovky z hradeckých lesů.
FOTO: Rostou i ve městě. Podívejte se, co si houbařka odnesla z hradeckých lesů

Abyste si roje Perseid opravdu užili, vyjeďte za město, kde vaše pozorování nebude tolik rušit světelné znečištění. Odborníci radí najít místo desítky kilometrů daleko od velkých měst s co nejlepším výhledem do všech stran.

Své štěstí ale můžete zkusit i přímo v krajském městě. Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové v sobotu od 21.30 hodin pořádá akci Pozorování meteorického roje. Pozorování se koná na terase a v kopuli, kde je venkovní teplota. „Před návštěvou je vhodné se podívat na předpověď počasí. Pozorování se koná pouze za jasné oblohy,“ uvádí hradecká hvězdárna na svém webu.

Pozorování meteorického roje
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
• sobota 12. srpna od 21.30 hodin
• pozorování meteorického roje a pozorování oblohy dalekohledy
• vstupné 30 až 50 korun
• vstupenky jsou k dispozici 15 minut před daným programem v pokladně hvězdárny

Na pozorování Perseid zve v sobotu od 20.00 hodin také Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín. „Přijďte se podívat profesionálními dalekohledy a počítat "padající hvězdy" nebo „slzy sv. Vavřince“. Jedná se o úlomky komety 109P/ Swift – Tuttle, které každoročně vytváří úchvatnou scenerii. Frekvence těchto úlomků je někdy až sto meteorů za hodinu. Jak hoří v atmosféře, vytváří nám zářivou podívanou," zvou zaměstnanci hvězdárny k návštěvě. 

Letos by podívanou neměl rušit svit Měsíce a hvězdárna bude pro zájemce otevřená celou noc. Nabízí zde i možností přespat pod širým nebem či si postavit stan. Nebo nemusíte spát vůbec a můžete pozorovat velkými dalekohledy objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou galaxie, mlhoviny, hvězdokupy, dále dvojhvězdy, kolem půlnoci srpek Měsíce, Jupiter či Saturn a jeho prstence. Pozorování dalekohledy bude možné pouze za bezoblačné oblohy.

Součástí akce v jičínské hvězdárně je i koncert pod hvězdami, a to na terase. Zahraje a zazpívá kapela Brnkačka. V případě deště bude koncert nahrazený jiným programem uvnitř hvězdárny. Vstupné na celou akci je dobrovolné.