Meteory jsou vidět už nyní, meteorický roj ale vyvrcholí právě až o víkendu. „První meteory z Perseid jsou zpravidla pozorovány již 17. července, poslední pak 24. srpna. Nejvíce jich však padá okolo maxima, které letos nastane v neděli 13. srpna dopoledne. Protože po maximu už aktivita prudce klesá, nejvhodnější je úkaz pozorovat o víkendu ze soboty 12. na neděli 13. srpna, tedy v noci maxima,“ vysvětlují odborníci z České astronomické společnosti (ČAS) na svém portálu astro.cz.

Podmínky jsou podle astronomů letos téměř ideální, na obloze bude Měsíc ve fázi úzkého srpku, který vychází až časně ráno a nebude příliš rušit svým svitem. Pozorování meteorů astronomové doporučují zejména v druhé polovině noci. „Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní zazáří každou hodinu přibližně 80 meteorů, z toho 10 až 20 může být opravdu jasných,“ doplňuje ČAS.

Abyste si roje Perseid opravdu užili, vyjeďte za město, kde vaše pozorování nebude tolik rušit světelné znečištění. Odborníci radí najít místo desítky kilometrů daleko od velkých měst s co nejlepším výhledem do všech stran.

Své štěstí ale můžete zkusit i přímo v krajském městě. Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové v sobotu od 21.30 hodin pořádá akci Pozorování meteorického roje. Pozorování se koná na terase a v kopuli, kde je venkovní teplota. „Před návštěvou je vhodné se podívat na předpověď počasí. Pozorování se koná pouze za jasné oblohy,“ uvádí hradecká hvězdárna na svém webu.

Pozorování meteorického roje
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
• sobota 12. srpna od 21.30 hodin
• pozorování meteorického roje a pozorování oblohy dalekohledy
• vstupné 30 až 50 korun
• vstupenky jsou k dispozici 15 minut před daným programem v pokladně hvězdárny

Letní padající hvězdy Perseidy

Na pozorování Perseid zve v sobotu od 20.00 hodin také Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín. „Přijďte se podívat profesionálními dalekohledy a počítat "padající hvězdy" nebo „slzy sv. Vavřince“. Jedná se o úlomky komety 109P/ Swift – Tuttle, které každoročně vytváří úchvatnou scenerii. Frekvence těchto úlomků je někdy až sto meteorů za hodinu. Jak hoří v atmosféře, vytváří nám zářivou podívanou," zvou zaměstnanci hvězdárny k návštěvě. 

Letos by podívanou neměl rušit svit Měsíce a hvězdárna bude pro zájemce otevřená celou noc. Nabízí zde i možností přespat pod širým nebem či si postavit stan. Nebo nemusíte spát vůbec a můžete pozorovat velkými dalekohledy objekty vzdáleného vesmíru, jako jsou galaxie, mlhoviny, hvězdokupy, dále dvojhvězdy, kolem půlnoci srpek Měsíce, Jupiter či Saturn a jeho prstence. Pozorování dalekohledy bude možné pouze za bezoblačné oblohy.

Součástí akce v jičínské hvězdárně je i koncert pod hvězdami, a to na terase. Zahraje a zazpívá kapela Brnkačka. V případě deště bude koncert nahrazený jiným programem uvnitř hvězdárny. Vstupné na celou akci je dobrovolné.