„Je mimo ohrožení života. Kvůli zvýšeným teplotám dostává antibiotika. Má známky zánětu, což ovšem vzhledem k povaze zranění není neobvyklé,“ informuje Zdeněk Tušl, náměstek ředitele královéhradecké fakultní nemocnice.

Chlapci se dobře hojí rány i na hlavě. Plastická operace, o které se uvažovalo, tak zatím není na pořadu dne.
„Kvůli hrozbě zánětu by ji však nyní stejně nebylo možné provést,“ vysvětluje Zdeněk Tušl.

Problémy s agresivními rotvajlery v posledních dnech neměli jen lidé na Hradecku. Také v malé obci Sobčice u Jičína tito psi útočí na své okolí.
Tento týden rotvajleři vnikli na tři soukromé pozemky, kde roztrhali 133 králíků a devět slepic. Škoda byla vyčíslena na 50 tisíc korun.
A nebyl to zdaleka první útok těchto psů, jejichž výchovu majitel nezvládl. Starosta Sobčic Jan Svoboda proto po tomto posledním incidentu hledá řešení, jak by vesnice mohla proti majiteli psů zasáhnout.
„Uvažujeme o hromadné žalobě kvůli obecnému ohrožení. O tom také nyní jednáme s právním zástupcem,“ uvedl Jan Svoboda.

PSALI JSME: Pokousanému chlapci se už daří lépe

Hradec Králové/Račice n. T. – Stav šestiletého dítěte, kterého v neděli napadli rotvajleři, se mírně zlepšil. Nebezpečí komplikací způsobených infekcí je však stále vysoké, proto jsou lékaři v prognózách opatrní.

„Chlapec už je udržován pouze v utlumení, v jakémsi lehkém spánku. Mozek naštěstí není poškozen,“ informuje náměstek hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. Až se stav malého pacienta zlepší, čeká ho převoz do pražské nemocnice na Vinohradech. Zde podstoupí plastické operace.

Pokousaný chlapec je stále v umělém spánku

Lékařům se podařilo stabilizovat stav šestiletého chlapce, na kterého zaútočili dva rotvajleři. Zranění jsou však natolik bolestivá, že ho lékaři opět uvedli do umělého spánku, ze kterého ho předtím probudili kvůli nezbytným vyšetřením a vyčištění ran.

Šestileté dítě, které v neděli napadli rozzuření rotvajleři, bojuje v hradecké nemocnici o život. Jeho zranění jsou bolestivá, prognóza nejistá.

„Dítě má až pět centimetrů hluboké šrámy. Vnitřní orgány by naštěstí neměly být poškozeny, ovšem svaly jsou těžce pohmožděny,“ popisuje náměstek královéhradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl.

Hoch byl do nemocnice transportován v neděli před polednem značně podchlazen. Po útoku psů totiž zůstal zřejmě delší dobu ležet venku na zahradě. Konkrétní okolnosti napadení zatím nejsou jasné. Vyšetřovatelé vědí, že rodina chlapce z Jičínska přijela do Račic nad Trotinou za svými příbuznými. Dítě si poté šlo hrát na dvorek, po kterém psi volně pobíhali. Zvířata, ačkoliv ho dobře znala, pak na chlapce zatím z neznámého důvodu brutálně zaútočila.

„Rotvajler nepatří mezi takzvaná bojová plemena. Když napadne někoho z de facto vlastní rodiny, jde ve většině případů o chybu chovatele, který zvíře špatně vycvičil,“ usuzuje zkušený policejní psovod Radek Laušman.

Zraněný chlapec zůstane v umělém spánku v hradecké nemocnici možná i několik nejbližších dní. Lékaři se obávají především možné infekce. Až to jeho zdravotní stav umožní, bude zřejmě převezen na specializované pracoviště na pražských Vinohradech.

Zkušený psovod radí, jak čelit útoku psa

Mikrorozhovor s Radkem Laušmanem, policejním psovodem:

Jak se má zachovat člověk, na kterého útočí pes?
Rozhodně nemá cenu utíkat. Pokud je to jen trochu možné, je lepší se psovi bránit. Ukázat mu, že se nebojíte, psa tím velmi znejistíte. K odražení útoku je možné využít i nákupní tašku. Velcí psi jsou houževnatí a nějaká ta rána je neodradí. Doporučuje se útočícího psa udeřit přímo do čumáku. To je nejcitlivější místo. Poměrně spolehlivě funguje také pepřový sprej.

A co rada, že se člověk má schoulit do klubíčka?
Ze své praxe vím, že pokud je pes rozhodnutý zaútočit, tak to udělá, ať v klubíčku jste, nebo nejste. Naopak mu spíš roli usnadníte, protože máte níž hlavu a krk.

GLOSA ZUZANY PLOCKOVÉ: Nehlaď cizí pány. A ani jejich psy…
Šestiletého hošíčka potrhali psi. Nevím o té zlé příhodě nic víc než čtenář našich novin. Nepřísluší mi hodnotit ji. Neznám ty psy, neznám ty lidi. Ale znám lidi.
Kolikrát jsem musela vidět: Jde parkem matka s kočárkem a pěšinkou k ní cválá cizí bestie. Podobá se třetímu psu z pohádky Křesadlo. Postaví se na zadní, tlapy na vozítko, mordu proti dětské tvářičce. Robě se zalyká, než se rozeřve hrůzou. „On si chce jenom hrát,“ volá zdálky majitelka, která původně vlála na vodítku za psem.
Kolikrát jsem musela vidět: Jde parkem matka s dítětem, u lavičky způsobně sedí pes. „To je hezký pejsek, běž, pohlaď si ho,“ a mateř sama vede malou ručku a přikládá ji na hlavu neznámého zvířete.
Stalo se módou stavět psa naroveň člověku. Tak se k nim jako k lidem také chovejme. Chodí si panička do parku hrát s cizími dětmi? Ne. Tak proč by to měl dělat její pes? Dovolí matka děcku hladit cizího pána? Ne. Tak by to mělo platit i o psech. Každému, co jeho jest.
Vzájemný respekt na prvním místě.