Do restaurace v Meziměstí na Broumovsku byla přivolána policejní hlídka s tím, že se zde nachází podezřelý cizinec. Ve stejné době probíhal v blízkosti objektu výcvik policejních psů. Psovodi se svými čtyřnohými kamarády při kontrole muže zjistili, že je skutečně cizincem, který ale není schopen předložit žádné doklady o své totožnosti.

„Hlídka se rozdělila do skupin. Policisté se psy začali prohledávat okolí. Po chvíli v nedalekém lesním porostu služební pes Bak nalezl zmačkaný prozatímní doklad vydaný konzulátem ve Varšavě. K tomuto dokladu se cizinec přihlásil. Na jeho základě policisté označili zadrženého jako občana čečenské státní příslušnosti. Zároveň prověřovali, zda cizinec nepatří k organizované skupině běženců, kteří by se nelegálním způsobem pokoušeli dostat přes zelenou hranici. Toto podezření se nakonec nepotvrdilo,“ líčila akci mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie v Hradci Králové Ivana Ježková.

Muže poté policisté převezli do zařízení pro zajištění cizinců, kde se bude nadále prověřovat jeho totožnost. Zde bude také čekat na rozhodnutí o dalším jeho osudu, například zda mu bude uloženo správní vyhoštění za nelegální pobyt v České republice.

Podle Ježkové Oblastní ředitelství cizinecké a pohraniční policie má téměř dvacet speciálně vycvičených psů. „Používali se odjakživa na hranicích, nyní především ve vnitrozemí. Třeba na letištích nebo při anonymních oznámeních o výskytu výbušniny v objektech. Před časem to bylo například v hradeckém obchodním domě Tesco. Psi se specializují buď na vyhledávání výbušnin, drog nebo jiných věcí, a nebo slouží jako obranáři, aby ochránili policisty před agresivními útočníky,“ dodala mluvčí .