Na bezpečí školáků na přechodech u dvanácti základních škol už několik let dohlíží strážníci městské policie. Od letošního září jim přibylo pět pomocníků z řad asistentů prevence kriminality.

Čtyři ženy a jeden muž budou v rámci veřejně prospěšných prací zatím takto vypomáhat do konce tohoto roku.

Asistenti prevence kriminality z řad Romů také pomáhají udržovat klid na vybraných hradeckých místech jako například u Atria či na nádraží.

Pětice nových asistentů dohlédne na bezpečí školáků

O nové asistenty prevence kriminality, kteří mají hlídat školáky na přechodech už projevilo zájem šest základních škol. Pětici tak řidiči mohou potkávat v Kuklenách, v Habrmanově ulici, na Jiráskově náměstí, v ulici Milady Horákové, na třídě SNP a na Severu.

„Budou provádět dohled nad přechody pro chodce u škol, zejména v době před zahájením a po ukončení výuky. Dohlédnou na bezpečnost dětí pohybujících se kolem škol. Vzhledem ke svým omezeným kompetencím budou úzce spolupracovat se strážníky městské policie a vedením škol," potvrdila Eva Kněžourová, tisková mluvčí městské policie.

STŘÍDÁNÍ STRÁŽÍ

Pro Základní školu Sever a Základní školu SNP bude ve střídavém režimu sloužit jeden z nich. „V rámci veřejně prospěšných prací jsme vytvořili pět nových pracovních míst, jejichž délka je prozatím do konce tohoto roku. Se mzdovými náklady nám příspěvkem ve výši 15 tisíc korun v režimu superhrubé mzdy na jedno pracovní místo vypomohl zdejší úřad práce," dodala Eva Kněžourová.

Pod městskou policií asistenti prevence kriminality pracují od roku 2014, ještě včera jich před nástupem pětice nových lidí bylo v ulicích města devět.

POZITIVNÍ OHLASY

„Vysvětlili jsme si pravidla, která je třeba dodržovat. Výsledky jejich práce vnímáme nejen my, ale i veřejnost, s níž v terénu hovoříme, velice pozitivně," uzavřela Eva Kněžourová.

Asistenti slouží se strážníky při pochůzkách. Nemají sice žádné pravomoci jako strážníci, ale hovoří s těmi, kteří páchají drobná protiprávní jednání.

Pod drobnohledem má práci asistentů vždy předem určený strážník, takzvaný mentor.

(jap, mv)