Posadit se se skripty v ruce na lavičku do stínu stromu, zahrát si v pauze mezi hodinami pétanque nebo si dát se spolužáky oběd z kantýny v malebném parku vedle univerzity.

To není hudba vzdálené budoucnosti, ale plán, který nabere konkrétní obrysy už počátkem června příštího roku.

Zatím je vše ve fázi stavebních úprav. V univerzitním areálu v centru města vedle Studijní a vědecké knihovny si to „štrádují" dělníci, vrší se tu kopce hlíny a celá lokalita zhruba od začátku září, kdy se začalo s terénními úpravami, připomíná staveniště.

„Léta jsme byli hrdí na to, že univerzitní areál vyrůstá přímo uprostřed města, že v něm postupně přibývají nové budovy a daří se jej propojovat s okolím. Možná nám ale unikalo, že život do vysokoškolského městečka nepřinášejí jen budovy s učebnami," naznačuje tiskový mluvčí Univerzity Hradec Králové Ondřej Tikovský.

Plocha kolem školy je podle něho sice upravená, ale tak trochu fádní a bez života. „A právě to jsme chtěli změnit. Vytvořit zázemí pro studenty a ostatně i pro Hradečany k tomu, aby se zdržovali v univerzitním areálu a cítili se v něm dobře, abychom univerzitu učinili jedním z center města," dodává Tikovský.

Za úpravou parku v univerzitním areálu Na Soutoku stojí Architektonický ateliér Gebas. „Při návrhu jsem chtěl docílit vytvoření studentského parku maximálně otevřeného, s možností kdekoli do parku vstoupit a posedět v něm anebo jen procházet," nastiňuje svou představu architekt Miroslav Gebas a dodává, že park nebude sloužit pouze studentům, ale stane se přirozenou součástí města.

„Pravda, tato představa se ne vždy při projednávání veškerých povolení s úřady setkala s pochopením. Naštěstí jsou i mezi úředníky lidé s odborným přehledem a nadhledem," dodává architekt, který hlavní inspiraci našel v norském Oslu. Zhruba v polovině září by se u hradecké univerzity měly vysazovat stromy a keře, celý park pak bude dokončen 1. června.