Když se na konci května přehnala nad Hradcem bouře, skončila kvůli vadné kanalizaci část školy pod vodou. Ještě před touto spouští se snažil ředitel školy Karel Šust přesvědčit zastupitele, aby urychlili léta slibovanou rekonstrukci školy: „Máme za sebou první výročí nicnedělání. Někteří kolegové už mají léta sbaleny věci v krabicích od banánů. A já doufám, že se dožiji doby, kdy se dostaneme do moderních prostor.“

Papírová škola

A zatímco se stále o přestavbě jen mluvilo, do díla se dali žáci a učitelé a svoji novou školu si vystavěli sami, a to z papírových krabic. Chtěli tím upozornit na zpoždění dokončení přestavby největší umělecké školy v zemi.

A papíru si městští úředníci ještě užijí dosytosti. Na magistrát totiž míří petice a také výzvy k zaplacení od společnosti Prima. „V elektronické podobě petice za dostavbu a rekonstrukci ZUŠ Střezina máme 1132 podpisů. Teď čekáme na sečtení podpisů na papírových arších,“ uvedl zástupce rodičů a spoluautor petic Stanislav Klik.

Sečteno má však i firma Prima, která loni v červnu od přestavby odstoupila kvůli špatné projektové dokumentaci předložené městem.

Hra o statisíce korun

„Městu jsme již poslali jednu upomínku na 400 tisíc korun za nájemné techniky. A v těchto dnech chystá náš právní zástupce další předžalobní výzvu na zaplacení ušlého zisku,“ uvedl jednatel společnosti Prima Jaroslav Javorský. Podle něj vedení města v otázce opravy školy stále tápe. A to i přesto, že sama Prima nabízela řešení, které by vedlo k ukončení sporu.

„Opakovaně jsme jak starému, tak i novému vedení města nabízeli, že jsme schopni dokumentaci doprojektovat a že společnost Prima v takovémto případě akci ZUŠ dokončí ve smluveném termínu a za dohodnutou cenu,“ nechal se slyšet právní zástupce Primy Pavel Moník. Ten se spolu s jednatelem stavební firmy pozastavil nad dalšími kroky města: „Na revizi tří stavebních objektů město nyní vyčlenilo 3 miliony korun, za původní projektovou dokumentaci na sedm objektů přitom zaplatilo 1,8 milionu.“

S rétorikou firmy Prima vedení města nesouzní. „Město standardně a v přiměřené lhůtě společnosti na její výzvu odpovědělo. Částka za nájemné techniky je stále v rovině právních sporů, neboť společnost Prima po odstoupení od smlouvy užívala staveniště bez právního důvodu od loňského léta do letošního března, kdy teprve došlo k předání staveniště,“ uvedla tisková mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová a dodala, že Prima městu stále nepředala stavební dokumentaci.

Město rozporuje i třímilionovou částku za revizi.