Křižovatka u Třebechovic pod Orebem na hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Týništěm nad Orlicí je velmi riziková. Nahradit ji měl bezpečný kruhový objezd, který měl zamezit ztrátám na životech či těžkým zraněním. Jenže tento návrh neprošel.

Město přišlo s variantou postavit zde křižovatku s odbočovacím pruhem ve směru od Týniště nad Orlicí do Krňovic a zákazem odbočení do Třebechovic pod Orebem ve směru od Hradce Králové.

Zvýšil by se 
počet vozidel

Tím by se ale veškerá doprava od krajského města svedla kolem restaurace Felicita. Nejspíše by se zde zvýšil hluk, prašnost a lokalita by se stala nebezpečnější.

Takové rozhodnutí se nelíbilo místním obyvatelům, kteří začali podepisovat petici proti návrhu. „Navrhli jsme zrušit rozhodnutí, které by nebezpečnou křižovatku nevyřešilo. Chtěli bychom, aby se město vrátilo k myšlence kruhové objezdu,” uvedl Eduard Hanousek z občanského sdružení Šance pro veřejnost, které realizovalo petici. Tu podepsalo přes jedenáct set lidí.

Právě na základě této skutečnosti zastupitelstvo města své původní rozhodnutí zrušilo. Na jeho zasedání byli pozváni zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a další odborníci. „Po vyslechnutí jejich argumentů se otevřela diskuse, která byla místy dosti bouřlivá,” popsal jednání zastupitelstva Eduard Hanousek. Dodal, že sál byl zcela zaplněn a všichni diskutující z řad občanů měli jeden shodný prvek, a to, že nesouhlasí s řešením křižovatky, jak je v současné době navrhovaná.

Občané přesvědčili své zástupce

„Na základě široké veřejné diskuse zastupitelstvo města přehodnotilo své usnesení z června a zrušilo usnesení, kterým schválilo návrh ŘSD,” řekl Deníku Jiří Němec, starosta Třebechovic pod Orebem. Dodal, že zastupitelstvo města požaduje po ŘSD vyřešit křižovatku pomocí kruhového objezdu.

Ten ale v minulosti ŘSD zamítlo s tím, že silnice I/11 není na stejné úrovni jako cesta z Krňovic do Třebechovic. Tudíž zde objezd umístit nelze.

„Je to obrovský úspěch. Málokdy se vidí věc, že na základě mínění veřejnosti změnilo zastupitelstvo své rozhodnutí. Co se bude dít dál, je v řešení. Nám šlo především o zrušení nešťastného řešení,” dodal Eduard Hanousek.

Podle starosty Jiřího Němce se nyní město snaží snížit rizika křižovatky na minimum. Keře, které bránily ve výhledu řidičům, jsou již prořezané a nyní město jedná s policií o umístění značky se sníženou rychlostí. „Chtěli jsme značku omezující rychlost na 50 km/h, ale tento návrh neprošel. Bude tam sedmdesátka,” poznamenal starosta Jiří Němec.