Vyhláška města z 29. července, ve které se pod znečišťování ulic nově zahrnuje i umísťování krmiva a potravin pro ptactvo a jiná zvířata s výjimkou krmení ptactva v krmítkách a vodního ptactva, vadí aktivistům protestujícím proti nařízení na sociálních sítích a nyní i formou petice.
„Opuštěné kočky v hradeckých ulicích jsou vzhledem k neexistujícímu útulku odkázány jen na pomoc dobrovolníků. Rozhodnutí města není rozhodnutím civilizovaných lidí a hraničí s týráním," píše Petra Neubauerová, která petici založila.
Petice požaduje zrušení vyhlášky a zřízení kočičího útulku.
„Stavbu útulku pro kočky zastupitelé nepodpořili. Podle nich je částka šest milionů korun příliš vysoká," řekl náměstek primátora Martin Soukup. Útulek měl původně vzniknout u psího útulku nedaleko lesního hřbitova v městských lesích. Podle slov náměstka není vyhláška namířená proti lidem, kteří sem tam nakrmí kočku nebo psa či hodí pár drobků holubovi. „Po Hradci se ale rozmohlo zakládání krmných míst pro toulavé kočky, které se pak v místě zdržují," vysvětlil. Město prý velký problém s toulavými kočkami nemá a zatím stačí dosavadní postupy.
„Pokud strážníci odchytnou toulavou kočku nebo najdou koťata, odnesou je k veterináři, který je ošetří, oočkuje a pokud je to možné, vykastruje," popisuje postup městské policie její mluvčí Eva Čížková.
Dodala, že určitě strážníci nebudou pokutovat, když někdo hodí kousek uzeniny psovi nebo dá trochu granulí jedné kočce. „Bereme to samozřejmě s rozumem. Vyhláška vznikla také především kvůli nutriím, které podvrtávají břehy řeky a přemnožují se," zakončila mluvčí.
Petice proti vyhlášce vznikla 12. srpna a včera měla 1071 podpisů. Petra Neubauerová doufá, že se podaří přesvědčit vedení města, aby bod zrušilo.
„Utrpení bezprizorních koček je často obrovské. Jsou odkázány jen na dobrovolníky, kteří se je snaží ochočit a odchytit, vyléčit, dát kastrovat, vzít si je k sobě domů a pak jim hledat nový domov," uvádí mimo jiné v petici.
To, že jde o citlivé téma, připouští i tisková mluvčí města Magdaléna Vlčková. „Vyhláška ale skutečně nemá týrat zvířata. Nakrmit zvířata a umísťovat někam opakovaně krmivo jsou dvě odlišné věci a nám jde právě o zakládání těch míst, která pak skutečně znečišťují ulice," vysvětluje.
S vyhláškou měli při jejím schvalování problém i někteří zastupitelé. „Určitě to je jeden z podstatných problémů. Do dubnového zastupitelstva měl náměstek Soukup vypracovat návrh řešení problému opuštěných koček i dalších zvířat. Nic se nedělo a teď máme na stole vyhlášku, která nic neřeší. Navrhuji proto, aby se začalo pracovat na útulku pro kočky," prohlásil už dříve při jednání o vyhlášce zastupitel Adam Záruba.
„Problém vyhláška řeší. Pokud budeme jakékoliv zvíře krmit, tak se bude vracet. Nejedná se jen o kočky, ale například i o nutrie v Jiráskových sadech. Nedělejme z města zoologickou zahradu. Je to na lidech," bránil se tehdy náměstek primátora Martin Soukup.
Padly také návrhy o jiném řešení problému s kočkami. „V okrajových částech jsou lidé, kteří mají na svých pozemcích patnáct toulavých koček, které se rozšiřují do města. Proti tomu vyhláška nepomůže. Otázkou je, zda nezavést poplatek z koček, jako je to u psů," řekl zastupitel Lubomír Štěpán.
Vyhláška má omezit i počet nutrií
Narušují břehy podél Labe a vrtají i několik metrů dlouhé díry do hrází. Desítky nutrií škodí v krajském městě již řadu let. Původně mělo živočichy, jejichž krmení se stalo oblíbenou kratochvílí Hradečáků, pochytat Povodí Labe. Státní podnik ale od celé záležitosti odstoupil. Důvodem je fakt, že odchyt v zástavbě obce může provést pouze osoba oprávněná k tomu zákonem – tedy město. Nutrie by po odchytu specializovanou firmou měly putovat k chovatelům. Ke snížení jejich počtu by měla pomoci právě i nová vyhláška zakazující jejich krmení.