Petrof indonéskému výrobci odhalí kompletní dokumentaci včetně výkresů a designu. Asijský partner nástroje zhotoví, Petrof je odkoupí a poté prodá. „Výrobní náklady budeme mít v Indonésii přinejmenším o polovinu nižší než v Česku. Výroba v Hradci se co do počtu kusů zmenší, ale ne o moc,“ řekla Ceralová Petrofová deníku e15.

Jméno indonéské společnosti majitelka Petrofu vzhledem k uzavřené dohodě o mlčenlivosti prozatím nezveřejnila. Má se ale jednat o podnik, který vyrábí pro světově proslulé značky pian přes dvacet let, uvádí e15. Nástroje budou vznikat odděleně od ostatní produkce, Petrof také bude schvalovat členy personálu, který bude jeho piana vyrábět.

Hradecký výrobce klavírů a pianin Petrof patří k nejstarším a nejvyhlášenějším tuzemským značkám. Aby to mohlo platit i v 21. století, musela firma překonat řadu obtíží.
Historie proslulé značky Petrof je příběhem šesti generací. Začal v roce 1864

Výroba v Indonésii začne ve druhé polovině letošního roku, aby firma stihla sezonu vánočních nákupů. Už letos vznikne zhruba tři sta pian. V příštích letech má výroba v Indonésii postupně narůstat, a to až ke dvěma tisícům pian ročně. Nástroje Petrof prodá buď přímo v jihovýchodní Asii, kde se díky spolupráci vyhne povinnosti platit cla, nebo v Evropě či v USA.

Nejlevnější nástroje bude Petrof vyrábět v Indonésii kompletně. Dražší modely budou vyráběny v Indonésii a dokončovány v Hradci Králové, kde Petrof sídlí. Produkce vyšších modelů pianin a koncertních klavírů zůstane celá v Česku.

Hradecký výrobce klavírů a pianin Petrof patří k nejstarším a nejvyhlášenějším tuzemským značkám. Aby to mohlo platit i v 21. století, musela firma překonat řadu obtíží.
Jak se v Hradci vyrábí světoznámý klavír značky Petrof? Vzniká dlouho jako dítě

Firma Petrof, jejíž vznik sahá do roku 1864, měla v roce 2022 tržby 247 milionů korun a čistý zisk 8,7 milionu korun. O rok dříve firma vydělala 34,5 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné v internetové Sbírce listin. Důvodem poklesu zisku byl výpadek dodávek do Ruska a na další východní trhy kvůli válce na Ukrajině a pokles prodejů v Číně, která byla stále zasažena restrikcemi kvůli epidemii koronaviru. Celková produkce hradecké továrny činila v roce 2022 asi 1150 nástrojů.

Petrof již v licenci vyrábí piana v Číně. Předloni pro tamní trh vyrobil asi 3500 nástrojů. Produkuje je tam pod značkami Rösler, Scholze či Fibich.

Mohlo by vás zajímat: Prohlédněte si skvosty z hradeckého Muzea Petrof. Krásně i znějí

Zdroj: Stanislav Ďoubal