Obec ležící mezi Nechanicemi a Hořicemi má od včerejšího dne vlastní symboly – znak a prapor. Jejich vysvěcení provedl v místním kostele Lubor Schlossár z novobydžovského římskokatolického děkanství.

„Každá obec by měla mít své symboly a snad všechny v okolí je mají. Zastupitelstvo obce se proto vloni rozhodlo, že si znak a prapor také pořídíme,“ přiblížil nám počátky petrovický starosta Miroslav Šaroun.

Zhotovení znaku a praporu Petrovičtí svěřili odborníkům z Heraldické tvorby Jana Tejkala z Ostravy, kteří zhotovili patnáct návrhů. K podobě znaku se mohli vyjádřit místní občané a s jejich pomocí zastupitelé vybrali podobu, která nejvíc zaujala.

 

Znak obce Petrovice tvoří štít, jehož levá polovina je červená a pravá zelená. „Červená symbolizuje české zemské barvy, zelená venkovský ráz krajiny v okolí naší obce, tedy lesy, pole, louky. Uprostřed znaku je trojice pštrosích per zastrčených v kouli, což vychází z erbu hraběcího rodu Harrachů.

Po stranách jsou dva půlměsíce otočené k sobě, které vyjadřují dvě obce tvořící jeden celek – Petrovice a Kanice. Knížecí korunka v horní části znaku připomíná nejstarší dějiny obce, které jsou spojené se zemanským rodem, jehož příslušníci se psávali z Petrovic.

 

Ve 14. století byli donátory tehdejšího kostela,“ uvedl petrovický starosta Miroslav Šaroun. Právě v petrovickém kostele Nanebevzetí Panny Marie se svěcení obecních symbolů včera uskutečnilo. Po slavnostním aktu se obcí vydal průvod na místní hřiště, kde organizátoři pro veřejnost připravili kulturní program.

Hřiště je po uzavření hospody v současnosti kulturním a společenským centrem Petrovic. Obec tady totiž postupně zřídila klubovnu Klubu přátel Petrovic s krytým venkovním posezením a nedalekým dětským hřištěm. Areál byl do současné podoby dokončen v loňském roce.