Muž podle kriminalistů napadl teenagera kuchyňským nožem v kolejišti nádraží po předchozí hádce.

Lidé tam od pátečního rána přicházejí a na místě tragédie zapalují svíčky. V neděli 7. ledna se před hradeckým nádražím sešly zhruba tři stovky lidí a proběhl tu pietní akt a uctění památky zavražděného Filipa.

Početné skupinky Romů tu přemítaly o samotné události, ale i bezpečnosti.

„Dotklo se nás to všech. Je to neskutečný, co se tu stalo, pro nás byl ještě dítětem. Je to ukázka toho, jak by se lidi neměli chovat,“ řekl organizátor pietního aktu. „Koukejte na to, kam vaše děti chodí, s kým se stýkají a jací lidé se kolem vás pohybují, “ vyzval muž přihlížející dav.

Ilustrační foto
Na hradeckém nádraží došlo k vraždě dítěte, policie pachatele dopadla

Před nádražím, v jednom z výklenků hlavní budovy, vzniklo pietní místo s fotkami čtrnáctiletého Filipa. Lidé přicházeli zapálit svíčky i cigarety nebo položit květiny. Mezi lidmi se říká, že mladík byl zavražděn právě kvůli tomu, že nedal vrahovi cigaretu. Prostor před vlakovým nádražím celou dobu monitorovala policie i hlídky strážníků.

Na místo dorazila i primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová. „Přišla jsem na tento pietní akt, abych vyjádřila hlubokou soustrast rodině oběti té vraždy. Byl zabit mladý kluk, občan Hradce, kterému bylo teprve čtrnáct let. To je vždy velmi tragické. Přišla jsem sem především proto, abych sdílela s romskou komunitou smutek a také přesvědčení o tom, že musíme společně pracovat na tom, aby Hradec byl znovu bezpečný, aby to bylo bezpečné město tak, jak jsme zvyklí,“ řekl Springerová, podle které je navíc důležité, aby město a romská komunita v budoucnu spojily síly. „Pracujme společně na tom, aby se v Hradci Králové žilo lépe a bezpečně,“ dodala Springerová. Následovala minuta ticha.

Romská komunita i sbírka pomáhají

Zhruba po půl hodině se dav začal pomalu rozcházet. Provoz nádraží nebyl nijak omezen. Okolo truchlícího davu tak často procházeli překvapení cestující, kteří spěchali na vlak. Celá akce se obešla bez komplikací.

Romská komunita z Hradce Králové a Pardubic nyní pomáhá rodině chlapce s pohřbem.

Vznikla i sbírka, která má finančně pomoci pozůstalým.

Tragická událost se stala ve čtvrtek 4.ledna odpoledne v kolejišti hlavního nádraží. Po předchozí hádce tu dvaatřicetiletý muž kuchyňským nožem pobodal chlapce, který na následky zranění zemřel.

Hradecké nádraží.
VIDEO: Podezřelý z vraždy v Hradci je ve vazbě. Podle místních zabíjel narkoman

Čtrnáctiletý chlapec se podle jeho blízkých s útočníkem znal. Po pachateli policie pátrala na hradeckém hlavním nádraží ve čtvrtek od půl šesté odpoledne. Během hodiny se ho policistům podařilo zadržet v jeho bydlišti v Hradci Králové. Už za dvacet hodin po svém činu muž seděl ve vazbě.

Místní tvrdí, že muž obviněný z vraždy je tu „známá firma“, měl užívat drogy a navíc trpět psychickými problémy, všichni mu měli říkat Orion.

Padne výjimečný trest? Obviněnému dvaatřicetiletému muži hrozí trest odnětí svobody na 15 až 20 let nebo trest výjimečný. Na svůj soud muž čeká ve vazbě.

Nepřehlédněte: Vražda mladého chlapce šokovala Hradec. Na nádraží se bojí cestující i ostraha

Zdroj: Stanislav Ďoubal