Veterány aeroklubu byl vybudován a odhalen za přítomnosti pozůstalé rodiny pomník Josefu Procházkovi. Ten zahynul na chrudimském letišti 20. června loňského roku jako pilot havarovaného letounu L60.

Jeho smrt je o to tragičtější, že čekal, až palubu opustí ve vývrtce poslední parašutista. Pro něj samotného už z důvodu malé výšky nebylo záchrany.

Velkým překvapením mezi znalci je závěr vyšetřovací komise. Ta konstatuje, že havárie byla způsobena „překročením centráže“ letounu.

Zakladatel chrudimské akrobatické čtyřky a bývalý profesionální pilot Jiří Tlustý k tomu řekl: „Na letounech L60 – Brigadýr, vyráběných od roku 1956 a létajících dodnes byly uskutečněny za ta léta miliony seskoků. Sám jsem ho nesčíslněkrát při výsadku pilotoval a musím říci, že to je velmi stabilní letoun. Za normálního stavu nešel vůbec převést do vývrtky“.

Přidal se bývalý profesionální pilot Josef Lupínek. „Pamatuji se, že jsem jednou pilotoval L60 z leteckého dne v Poličce. Na palubu se nás tehdy vtěsnalo sedm lidí a bez problému jsme doletěli. Josef Procházka byl navíc za mlada v juniorské reprezentaci para, nalétal tisíce hodin a byl vynikajícím pilotem.“

Přitom je známa skutečná příčina, kvůli které došlo ke zbytečnému zmaření života…

Miroslav Švadlenka,
bývalý inspektor para