Čečetka, mlynařík, sojka, straka, strakapoud, kalous ušatý, veverky i zajíci. To je jen několik ptáků a zvířat, které vám začnou na počkání jmenovat lidé bydlící v ulicích Gagarinova, Markovická, Myslivečkova či Ječná. Tuhle lesní zoologickou zahradu totiž můžou pozorovat přímo ze svých oken. Ostatně právě zeleň, která živé tvory přitahuje, je důvodem, proč se řada lidí na Slezské Předměstí stěhovala.

O tom, že by tu velká část stromů měla jít k zemi, jsme vás informovali. Tři fáze kácení počítaly s celkem 149 jedinci, nová výsadba zahrnovala jen 33 nových kusů. To, že záměr místní obyvatele rozzlobil natolik, že sepsali petici a v posledních minutách „útok pil" odvrátili, jste si na našich stránkách mohli také v minulých dnech přečíst. Jenže jak se zdá, někteří od kácení ustoupit nehodlají. A to i přesto, že krajský úřadu tento týden povolení k němu zrušil a vše se vrací zpět na magistrát.

Studie za 90 tisíc

Město snahu o revitalizaci nevzdává nejen kvůli penězům, které do studie vložilo. Zadalo ji firmě Zahrada Olomouc a stála téměř 90 tisíc korun. „Firma vyhrála výběrové řízení a její projekt je vysoce kvalitní," obhajuje studii, proti které se někteří místní bouří, náměstek primátora Jindřich Vedlich. Proč se situace neřešila stylem „oslovíme technické služby, které na místě provedou ořez a některé nevyhovující dřeviny pokácejí," tak jak například navrhoval jeden z iniciátorů petice Jan Šimák, je podle náměstka z důvodu nutnosti celkové revitalizace území. „Zeleň na Slezském je dlouhodobě neřešena. Není to jen věc prořezání, měli bychom postupovat koncepčně. Na základě požadavků bytového družstva Jánošík proběhly celkem tři společné schůzky, lidé měli možnost na ně jít, do projektu nahlédnout a diskutovat."

Jenže ne každý o této možnosti věděl. Většina místních zjistila, že se bude kácet, teprve až když se na stromech objevily typické oranžové puntíky.

Ať jdou do pralesa…

Že za „komunikační šum" může komise místní samosprávy Slezské Předměstí – sever, její předseda Rostislav Jireš rázně odmítá: „Můžeme se bavit o problému, ale ať do toho lidé nemíchají můj strom – moje veverka. Trvalo nám skoro tři roky, než jsme město přesvědčili, že máme na stole tolik žádostí týkajících se kácení stromů, že je třeba vypracovat studii. Zaplatil se proto nezávislý odborník a teď najednou chtějí lidé diskutovat? Kde byli předtím? Že se to bude projednávat na schůzi si mohl zjistit každý." Podle Jireše je za peticí jasná snaha politicky se zviditelnit. „Dvě třetiny lidí chtějí tu zeleň vyřešit, čtvrtina lidí netuší o čem je řeč a nezajímá je to, a zbytek si z toho dělá politiku," zlobí se předseda, který od záměru kácení jen tak ustoupit nehodlá.

„Renomovaná firma nám tu může udělat krásnou revitalizaci a my zase chceme zůstat sto let za opicema. Ať jdou lidé bydlet do archeoparku, když chtějí být v pralese," neskrývá rozhořčení ani další obyvatelka Slezského Eva Víšková, které vadí především silně alergická bříza a ptáci, kteří ničí svým klováním fasády. Stromy by vykácela přesně jak navrhuje studie.

Velmi rázný zásah

„Revitalizaci území schvaluji. Jsem i pro to, aby se tam pokácely staré a nevyhovující stromy. Jako občanovi, který tu bydlí, mi však navržená studie přijde jako velmi rázný zásah. Řezání bych rozložila do několika let," oponuje náměstkyně primátora Anna Maclová, podle níž je většina místních nakloněna právě tomuto kroku.

Není zdaleka sama, komu na dřevinách na Slezském Předměstí záleží. Petici proti kácení podepsalo na 350 místních obyvatel. Mezi nimi i Jana Matoušková: „Zeleň, co tu roste, pohlcuje hluk a není tu kvůli ní v létě taková výheň. Máme blízko skladištní oblast a koleje – ty stromy zvládnou zachytit černý polétavý prach, který odtamtud jde. A v neposlední řadě je mi příjemnější se dívat na strom, než vidět v protějším okně souseda, co se sprchuje."

Signatářům petice také vadí, že by podle studie měly jít k zemi i stromy, které nejsou nemocné ani staré. „Jako důvod k pokácení vidí Zahrada Olomouc třeba i pokroucený kmen nebo dutiny ve stromě," krčí nevěřícně rameny iniciátor petice Miroslav Půža.

Rozhodl úřad

Město, které by se chtělo zavděčit všem, není tak v jednoduché pozici. Celou situaci za něj nakonec (alespoň prozatím) rozhodl odbor životního prostředí krajského úřadu, ze kterého ve čtvrtek přišlo rozhodnutí, že povolení kácení dřevin na Slezském je zrušeno. „Krajský úřad zkonstatoval, že bylo v povolení několik chyb. Celá věc se tak vrací zpátky na magistrát, znovu se otevře a vydá se nové rozhodnutí. Podle mě není nutné být v zásahu tak radikální, jak navrhuje studie, pokácet by stačilo pouze několik dřevin," konstatuje hradecký zastupitel Adam Záruba, který se ve věci rovněž velmi angažoval. Jak tedy bude vše pokračovat? „Uvidíme, jak se věci vyvinou. O situaci budeme jednat," s opatrností naznačuje náměstkyně primátora Romana Lišková.

Signatáři trvají na další diskuzi
…jsme si vědomi toho, že jsme vedení města způsobili značné nepříjemnosti svými požadavky na rozumné a uvážlivé jednání týkající se kácení na Slezském předměstí, nicméně velmi oceňujeme zejména snahu pana primátora Finka a paní náměstkyně Liškové za to, že se naším protestem nad rámec svých povinností zabývali a svými postoji přispěli k tomu, že tento necitlivý zásah do životního prostředí minimálně odvrátili. Nicméně trváme na další diskusi nad naším problémem a doufáme, že nakonec bude vše řešeno přehodnocením plánovaného projektu a navíc trváme na další diskusi o projektu a na postupném kácení v průběhu několika let s následnou výsadbou. Tímto dalším dodatkem k petici bychom rádi vyvrátili mýtus, že petici nepodepsali občané Slezského předměstí, ale „pouze" ti, co navštívili naši internetovou petici.
(z dodatku k petici proti masivnímu kácení na Slezském Předměstí)