Vodníci, klauni a piráti – trojice asi nejoblíbenějších kostýmů, které zapůjčuje Klicperovo divadlo. Zájemci o kostým si mohou vybírat nejen z pohádkových masek, ale také z nepřeberné řady historických kostýmů, kterých vlastní divadlo stovky. Vyberou si tu dospělí, ale i děti.

Největší zájem? Před Mikulášem

„Oblíbené jsou historické šaty z divadelního fundusu. Největší zájem o půjčování kostýmů je tradičně před Mikulášem a také v období posledního zvonění středoškoláků," říká Milena Vlčková z půjčovny divadelních kostýmů Klicperova divadla.

Na období Mikuláše je divadlo připraveno perfektně. V půjčovně je na dvě desítky mikulášských masek a nechybí samozřejmě ani kostýmy pro čerty a anděly.

Chcete se vystrojit ve stylu 30. let nebo se vyladit do jiného historického období? I na to má půjčovna odpověď. V poslední době se totiž zvyšuje zájem o zapůjčení kostýmů na tématické firemní párty a oslavy. Nejvíc pak frčí zmíněná 30. léta. „Často se jedná právě o historické kostýmy. Zájem je také o kostýmy na různá focení, například s malými dětmi," doplňuje Vlčková.

A na kolik zapůjčení kostýmu vlastně vyjde? Za víkend zaplatíte 300 korun, masky na maškarní plesy jsou o stokorunu levnější.  Půjčovna sídlí nedaleko hlavní budovy divadla, kostýmy si tu můžete zapůjčit každý všední den od 14 do 17 hodin.

Masky si půjčují i několikrát za rok

V Hradci Králové funguje také soukromá půjčovna kostýmů. „Po jejím otevření trochu ubyl zájem o zapůjčení mikulášských kostýmů, ale nějaký velký propad jsme nezaznamenali. Stále existují lidé, kteří chodí pro kostýmy i několikrát ročně," dodává Milena Vlčková.