Nečekaný rozruch vzbudilo na jednání zastupitelstva schvalování dotace pro hokejový klub Mountfield Hradec Králové na nadcházející sezonu. „Dotace je v souladu s podepsanou smlouvou. Smlouvy bychom měli dodržovat,“ uvedl primátor Alexandr Hrabálek před hlasováním. Dotaci nakonec schválili zastupitelé 23 hlasy. Návrh podpořili zástupci hnutí ANO a ODS. Třetí koaliční partner Změna pro Hradec a Zelení (ZPHZ) zbylé tři potřebné hlasy nedodal. Koalici však pomohlo pět zástupců HDK a dva komunisté. Zbytek opozice dotaci nepodpořil. Piráti hlasovali svorně proti návrhu, zástupci Koalice pro Hradec (KPH) se zdrželi.

Smlouva platí od loňského léta

Hokejový klub Mountfield HK působí ve východočeské metropoli od roku od roku 2013. Původní smlouva mezi městem a Mountfieldem, podle které každá ze stran vlastní 50 procent akcií, měla vypršet letos v létě. Loni v srpnu však podepsaly obě strany dohodu o pokračování partnerství až do roku 2024. Město má podle ní ročně investovat do klubu až 34,6 milionu korun. „Hokejový klub město fantastickým způsobem reprezentuje, podle mě by bylo velmi krátkozraké z té smlouvy vycouvat,“ řekl Deníku začátkem dubna primátor.

„Bylo by krátkozraké ze smlouvy vycouvat. Pokud by se ale našel partner, který by do klubu vstoupil, bylo by to pro město výhodné,“ řekl Alexandr Hrabálek.

Předseda zastupitelského klubu Pirátů Pavel Vrbický však má k smlouvě výhrady. „Navrhuji, abychom ji znovu otevřeli a revidovali. Podle nás byla uzavřena za podivných okolností na konci funkčního období minulého zastupitelstva,“ řekl na jednání zastupitelstva. Pro Deník nyní potvrdil, že Piráti kvůli tomu chtějí otevřít jednání zastupitelských klubů. „Není to z naší strany žádný útok, nám se hlavně nelíbí, jak byla uzavřena,“ odmítl Vrbický, že by tím Piráti chtěli hokej přestat podporovat. Snahu Pirátů kvituje kromě opoziční KPH i koaliční ZPHZ. „Smlouvu jsme v době uzavření kritizovali. Určitě uvítáme jakoukoliv iniciativu, která se tím bude zabývat. Podle nás se může jednat ze strany města dokonce o nedovolenou veřejnou podporu profesionálního sportu,“ řekl předseda zastupitelského klubu ZPHZ Adam Záruba.