Na srpnovém zastupitelstvu se pokusí dosáhnout toho, aby se v rámci voleb uskutečnilo i referendum o financování rekonstrukce fotbalové arény „Votroků“, která má přijít na půl miliardy korun. „Chceme poukázat na financování stadionu. Ten chce město platit ze svého a má přijít na bezmála 500 milionů korun. Ale snad každý pochopí, že tato částka bude určitě překročena a podle nás se nakonec bude blížit miliardě korun,“ míní lídr Pirátů pro nadcházející komunální volby Pavel Vrbický.

Podle něj by se tak v otázce referenda měla objevit otázka, zda má Hradec opravdu celou investici „táhnout“ sám, či by se neměl o náklady podělit. „Referendem nechceme jít proti stadionu, ale v Hradci je spousta jiných potřebnějších projektů, které by takto masivní investicí mohly tratit. Nejlépe by bylo, kdyby Hradec zaplatil 65 procent a zbytek sehnal ze soukromého sektoru,“ dodal Pavel Vrbický.

Pokud se bod referenda o financování stadionu skutečně dostane na plénum srpnového zastupitelstva, velkou podporu mezi zastupiteli nezíská. Většina z Deníkem oslovených lídrů zastupitelských klubů se k tomuto bodu staví odmítavě a spíše tuto snahu berou jako předzvěst „bojů“ o hlasy voličů v nadcházejících volbách.

ROZJETÝ VLAK
Jakoukoli komplikaci na cestě k léta odkládané rekonstrukci malšovického stadionu odmítá například náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich (Patrioti): „Myslím, že volby jsou nevhodnějším demokratickým nástrojem, jímž voliči rozhodují o budoucnosti a řešení důležitých projektů ve městě,“ uvedl primátorův náměstek pro rozvoj města.

Odmítavý postoj má i jeho kolega z vedení města – náměstek pro oblast školství a sportu Milan Jaroš (ČSSD). „Kdyby to bylo před rokem, tak by se o tom dalo uvažovat. Ale s ohledem na to, že se blíží volby, tak mi to přijde trošku populistické,“ míní Milan Jaroš.

Podle něj navíc tento návrh přišel v době, kdy je již na úřední desce radnice vyvěšena soutěž na zhotovitele stavby. „To už je opravdu pozdě. Pokud se tak tento bod dostane na jednání zastupitelstva, tak s největší pravděpodobností nemůže od našeho klubu počítat s podporou,“ dodal náměstek Milan Jaroš.

Vyhlášená hradecká "zuška" čeká na rekonstrukci, která si vyžádá přes 160 milionů korun. Hradecká radnice řeší spor s firmou, která měla práce provést.
Za opuštění Střeziny chce Prima od města 16 milionů

Pro návrh zřejmě nezvednou ruku ani zástupci Hradeckého demokratického klubu (HDK). Alespoň to vylívá z vyjádření jejího lídra a zároveň primátora města Zdeňka Finka: „Zatím jsme to na našem klubu neprojednávali, ale spíše se kloním k tomu, že tento návrh nepodpoříme,“ nechal se slyšet primátor města.

Nerozhodnutí jsou zatím v zastupitelském klubu ANO. „Je to velmi čerstvá informace. Nejdříve budeme chtít iniciovat schůzku lídrů všech zastupitelských klubů, kde tuto otázku probereme,“ uvedla jednička kandidátky ANO Monika Štayrová s dodatkem, že teprve po této schůzce se sejde klub hnutí, kde své stanovisko pro hlasování dojedná. Jediní, kdo s největší pravděpodobností zvednou pro návrh Pirátů ruku, budou zástupci Změny pro Hradec (ZPH).

Jejich zástupce Martin Hanousek však také vidí ve snaze Pirátů zviditelnění se před nadcházejícími volbami. „Tento návrh podpoříme, ale na druhou stranu si myslím, že je to od Pirátů dost na poslední chvíli na to, aby byla veřejnost seznámena s celou problematikou. Na druhou stranu to na mě působí jako zviditelnění se před volbami,“ uvedl Martin Hanousek a vysvětlil, proč dá návrhu zelenou: „Je to tak zásadní a finančně náročná stavba a typický příklad toho, kdy by se o ní mělo v referendu rozhodovat.“

z korby nákladního auta vypadl téměř dvoutunový transformátor.
Z náklaďáku spadl transformátor, kvůli vyteklému oleji byla silnice zavřená