Lidé v Hradci Králové mohou k vodním radovánkám pod širým nebem využívat pouze areál Stříbrného rybníka, který má během letní sezony často problémy s kvalitou vody. Plavci proto často míří na písníky, které vznikly po těžbě písku například u Opatovic, Správčic či Plačic. "Štve mě, že musím podlézat teplovodní potrubí, parkovat na louce a přecházet rušnou silnici, ale raději se vykoupu na písníku než jezdit na koupaliště do okolních měst. Pro Hradec je to ostuda, že nemá koupaliště," řekla obyvatelka Hradce Králové.

Hradecká radnice plánuje výstavbu koupaliště naproti vysokoškolským kolejím, vybudování několika bazénů a zázemí by mohlo stát půl miliardy korun. "Radnice nyní připravuje dokumentaci k územnímu řízení, výstavba by mohla začít nejdříve na konci roku 2008," řekl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda. Radnice podle něj neoficiální místa ke koupání v okolí města nijak nesleduje.

Obdobně postupuje i Krajská hygienická stanice (KHS) v Hradci Králové. "Za kvalitu vody na koupalištích je zodpovědný provozovatel, který má povinnost zajistit si rozbory vody, hygienici sledují kvalitu vody pouze v takzvaných koupacích oblastech, jako například na přehradní nádrži Rozkoš," řekla mluvčí KHS Hana Andresová. V místech, kde se lidé koupou na vlastní nebezpečí, kvalitu vody nikdo nesleduje. "Lidé si musejí uvědomit, že jim mohou hrozit s ohledem na mnohdy špatnou kvalitu vody zdravotní problémy," varovala Andresová.

Koupání v písnících v okolí Hradce Králové příliš nesledují ani policisté, mluvčí hradecké policie řekla, že hlídky zajíždějí pouze k písníku v Bělči nad Orlicí, kde se stále těží písek a automobily návštěvníků často parkují v místech, kde je zákaz zastavení. "Například u písníků v Plačicích či Správčicích žádné problémy s návštěvníky nejsou," řekla mluvčí.

Na území Krkonošského národního parku je ale koupání v řekách a potocích zakázáno. "Čas od času se nějaký otužilec ve studené vodě horských potoků vykoupe. Strážci parku je pak vykázán a jeho přestupek je většinou vyřešen domluvou," řekl mluvčí parku Radek Drahný. Až desítky lidí ještě před několika lety porušovaly zákaz koupání v pískovně v Adršpašských skalách na Broumovsku nedaleko vstupu do skalního města. Nyní jsou všechny přístupy k vodě označené cedulemi se zákazem koupání a místo pravidelně kontrolují strážci přírody. "Těm, kteří zákaz poruší, hrozí za koupání pokuta až 2000 korun, za poslední roky ale neukázněných návštěvníků významně ubylo," řekl Jiří Středa, ředitel adršpašských technických služeb, které se o provoz skalního města starají.