Městské lesy, které navazují na Malšovice, jsou oblíbeným odpočinkovým místem. Mezi návštěvníky se najdou cyklisté, ale také bruslaři a pěší.

Město proto chce nadále rozšiřovat možnosti sportovního vyžití a odpočinku v příměstských lesích a na tento i následující roky připravuje několik novinek. Ve spolupráci s Městskými lesy Hradec Králové radnice plánuje vybudování dětských atrakcí, naučných stezek či rozšíření turistické infrastruktury. Nejvýraznější investicí bude prodloužení zpevněných rekreačních cest Písečnice a Hradečnice.

Nejlepší odpočinek je mezi stromy

„Osobně si myslím, že náklady projektu nejsou příliš vysoké a jeho přínosy jsou značné. Každý, kdo tráví celé dny prací, například v kanceláři, ví, jak potřebné je někdy vypnout a věnovat se odpočinku. A právě pobyt na čerstvém lesním vzduchu spojený s fyzickou aktivitou je toho výborným způsobem. Jsem tedy rád, že se podařilo získat prostředky z rozpočtu města na rozšíření asfaltových stezek, a domnívám se, že vytváření veřejného zázemí pro kvalitní odpočinek je jedním z úkolů města," řekl Jindřich Vedlich, náměstek primátora pro investice.

Náklady na realizaci nového úseku by neměly překročit 1,6 milionu kroun. První cyklisté se po cestě projedou v září.

Ovlivní práce návštěvníky lesa? „Samotná pokládka asfaltu trvá dva dny. Už jsme podobnou situaci absolvovali dvakrát a vždy bez problému. Jediné, co musíme ohlídat, jsou neukáznění lidé, kteří nerespektují značky a stejně po čerstvém povrchu projedou na kole. Budeme dělat vše pro to, aby návštěvníci věděli, že cestu stavíme pro ně," vyjádřil se k situaci Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradec Králové.

Další akcí, předběžně plánovanou na rok 2013, je prodloužení Hradečnice k obci Bělečko. Jestli se asfaltová cesta protáhne až do Bělečka, závisí na finančních možnostech města. Celková délka cest s asfaltovým povrchem by tak v příštím roce mohla překročit 11 kilometrů.

Vznikne zpevněný okruh lesem?

Radostnou zprávou pro příznivce pohybu je dlouhodobá vize magistrátu a Městských lesů Hradec Králové. Cílem je protažení Písečnice ke Stříbrnému rybníku a následné vybudování stezky po Smiřické hrázi až ke Zděné boudě. Tím by byl vytvořen dlouhý a souvislý okruh vhodný pro sportovní aktivity.

Došlo by také k zlepšení přístupu hradeckých lesů z dalších linek městské hromadné dopravy a v neposlední řadě k zlepšení možnosti bezbariérového pohybu v lesích. Investice takového rozsahu by podle předběžných odhadů vyšla na téměř dvacet milionů korun.