Právě na těchto plochách jsou totiž vyhrazené nudistické pláže, kde takzvaného „textiláka“ v plavkách nepotkáte.

„Dá se říct, že Hradecko a Pardubicko jsou tradičními baštami naturismu především díky čisté vodě v písnících. Největší a neoblíbenější nudistická pláž s kempem i restaurací je na Opatovickém písníku, kde budeme také 23. července pořádat Prázdninové setkání naturistů,“ uvedl Ivo Žurek, organizátor naturistických akcí v Česku.

Příznivci koupání bez plavek si zde budou moci vyzkoušet například aquazorbing, tedy běhání v plastové kouli po vodní hladině, malování na tělo nebo se zúčastnit turnaje v šipkách. Za hranicemi hradeckého okresu jsou ideální podmínky pro trávení prázdnin „na Adama či Evu“ například v Hrádku u Pardubic, kde mají nudisté vyhrazenou pláž dlouhou 1,2 kilometru, v Týništi nad Orlicí nebo u Rozkoše na Náchodsku.

Nudistická pláž byla loni zřízena také na koupališti Flošna v centru Hradce, letos tam však už lidé „naháče“ nepotkají. „Ve městě se to neujalo. Lidé stejně více jezdili na nedaleký Opatovický písník a navíc na Flošně bylo pro nudisty vyhrazeno jen několik hodin ve vybraných dnech. Uvažujeme o tom, že bychom v září na Flošně uspořádali pro naturisty celodenní akci,“ prozradil Ivo Žurek, provozovatel serveru naturista.cz.

S opovrženlivými pohledy se v současnosti prý už nudisti nesetkávají. „Lidé to již nyní chápou jako běžnou věc. Čumilové se vždycky najdou, ale neviděl bych to nijak tragicky,“ dodal Žurek.

(lka)