Kritizovaná nákladná přestavba bývalého pivovaru na nové sídlo krajského úřadu je u konce. Včera byl zrenovovaný areál, ve kterém budou mít
prostory i hradecká univerzita, několik státních úřadů, galerie, obchody či kavárnička, poprvé představen novinářům.

Plány na náročnou přestavbu rozdělovaly veřejnost v kraji už před krajskými volbami. Zatímco ODS v čele s hejtmanem Pavlem Bradíkem byla pro, část opozice a s ní i desítky radnic proti. Jenže ODS volby vyhrála a přemluvila ke koalici i Sdružení nezávislých kandidátů, které bylo původně také proti.

Absolutně nejdražší hejtmanství v ČRNa pořízení areálu kraj uzavřel dvacetiletou leasingovou smlouvu se společností Immorent. Letos kraj zaplatí první splátku 480 milionů korun, dále pak bude ročně platit 50 milionů. Splátky kraji částečně sníží příjem z nájmů z komerčních prostor, z nichž kraj za 20 let očekává výnos přes 350 milionů korun.

Krajští politici ujišťují, že investice krajský rozpočet nezatíží. „Splácení areálu neohrozí finanční zdraví krajské ekonomiky a v žádném případě neomezí investice do jednotlivých strategických oblastí kraje,“ tvrdí Bradík.

Kritika údajného megalomanství ale zaznívá i z ODS. Bývalý místopředseda strany Miroslav Macek označil nové sídlo kraje za „velekurník pro úředníky“. Bradík kontroval poukazem, že on také přece nekomentuje privatizační projekty pana Macka.

V každém případě Regiocentrum Nový pivovar, jak se nové sídlo oficiálně jmenuje, se stalo bezkonkurenčně nejdražším hejtmanstvím ze všech čtrnácti krajů Česka.

Doposud dvě stě úředníků kraje sídlilo v budově někdejšího krajského výboru KSČ, který si kraj nechal za 150 milionů korun opravit. Do objektu se ale vejdou jen necelé dvě třetiny úředníků, ostatní pracují na dalších dvou místech ve městě.
Úředníci by se měli do Nového pivovaru přestěhovat během čtrnácti dnů na přelomu listopadu a prosince. Stěhování vyjde na 300 tisíc korun.

Regiocentrum v číslech

Kraj celkem zaplatí:
Letos složená kauce
(z úspor v hospodaření)
480 milionů korun
Následně 20 let
50 milionů korun ročně

tj. celkem:⋌1, 48 miliardy korun
––––––––––––––––––––––––––
Kraj může vybrat:
Z pronájmu nebytových prostor až ⋌17 milionů ročně
tj. celkem za dvacet let:
350 milionů
Zdroj: Královéhradecký kraj

Vůně piva se bude šířit i chodbami Nového pivovaru

Krajští úředníci, Univerzita Hradec Králové, Eurocentrum Úřadu vlády České republiky, ale také malý pivovar najdou svá místa ve zrekonstruovaných prostorech bývalého pivovaru v Hradci Králové.

Na necelých šestnácti čtverečních metrech by měl pivovarník Milan Rambousek měsičně vyrobit až 480 litrů piva.

„Vedle Eliščiny královské světlé třináctky a tmavé šestnáctky chci připravovat také speciály například s přídavkem kaštanového medu. Speciály bych vařil pro výroční události,“ říká k náplni minipivovárku, který bude otevřen po celý rok, Milan Rambousek. Umístění pivovaru přímo v úřadu je v Česku naprostá rarita.

Foto: DENÍK/ David Taneček

VYŠLO NA NAŠICH STRÁNKÁCH…

Kolik stojí pivovar?

8.9.2007 8:15
HRADEC KRÁLOVÉ - Nové sídlo krajského úřadu v Hradci by mělo stát 1,6 miliardy korun. Opozice ale tvrdí, že stavba mohla být levnější.

Dvacet let. Tak dlouho bude krajský úřad splácet rekonstrukci bývalého areálu pivovaru na nové sídlo kraje v historickém centru.

„Kraj počítá s tím, že za pořízení zaplatí 1,6 miliardy korun,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.
Opoziční krajští zastupitelé však tvrdí, že kraj za projekt utratí příliš mnoho peněz. Například podle lidovce Vladimíra Dernera se kraj zavázal koupit areál pivovaru za 115 milionů korun, majitel přitom objekt původně nabízel hradecké radnici za 45 milionů.

„Ztráty kraje odhaduji na 300 milionů korun,“ řekl Derner.

Vedení krajského úřadu ale s tímto tvrzením nesouhlasí. „To, že kraji hrozí nějaká ztráta, krajský úřad odmítá. Od počátku se kraj snaží tento projekt realizovat co nej〜úsporněji. Stavební firma byla navíc vybrána ve veřejné obchodní soutěži,“ tvrdí mluvčí.

Přesto kraj nehodlá zveřejnit text leasingové smlouvy, mezi krajem a společností Immorent, což požaduje manželka bývalého náměstka hejtmana Irena Dernerová.

„Kvůli porušení obchodního tajemství nemůže krajský úřad žadatelce vyhovět,“ dodal Imrich Dioszegi.
Přestavba pivovaru skončí letos v říjnu. Krajský úřad s přibližně 350 úředníky, univerzita a další instituce by měly v objektu začít fungovat v prosinci. (raš, red)

Hradecký kraj prohrál další soud o zveřejnění informací

05.09.2007

Krajský úřad Královéhradeckého kraje neuspěl u Nejvyššího správního soudu s kasační stížností a měl by zveřejnit obsah leasingové smlouvy s firmou Immorent ohledně přestavby pivovaru v centru města na nové administrativní centrum. Zveřejnění smlouvy požaduje manželka bývalého náměstka hejtmana a dnes opozičního krajského zastupitele Vladimíra Dernera (KDU-ČSL) Irena Dernerová.

Dernerová se k soudu obrátila poté, co ji kraj odmítl nechat nahlédnout do textu leasingové smlouvy mezi krajem a společností Immorent. Soud však rozhodnutí kraje zrušil, protože kraj údajně neodůvodnil, jak neposkytnuté informace naplňují pojmové znaky obchodního tajemství. Ředitelka krajského úřadu následně podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ale ten jí v létě zamítl. Krajský úřad zveřejnění smlouvy však nadále odmítá. Irena Dernerová se nevzdala a k hradeckému soudu podala žalobu i proti novému rozhodnutí.

Zastupitel Vladimír Derner tvrdí, že postoj kraje je pohrdání soudem a kraj je před veřejností nevěrohodný. Podle něj kraj nechce smlouvu s firmou zveřejnit, protože je pro kraj nevýhodný. "Ztráty kraje odhaduji na 300 milionů korun," tvrdí Derner. Podle jeho zjištění objekt pivovaru nabízel majitel původně městu Hradec Králové za zhruba 45 milionů korun. "Kraj se ale zavázal zaplatit 115 milionů. Cena stavebních prací v rozsahu téměř jedné miliardy nebyla předmětem veřejné obchodní soutěže. Dohodly se na ní soukromé firmy, jenže prostřednictvím leasingové smlouvy ji v plném rozsahu zaplatí ze svého rozpočtu kraj. Navíc úrokové tarify, započítané do leasingových splátek, výrazně přesahují sazby, které může kraj získat od kterékoli banky," řekl Derner.

Přestavba bývalého pivovaru na sídlo kraje by měla skončit letos v říjnu, úřad by měl v sídle fungovat od prosince. Kromě přibližně čtyř stovek krajských úředníků bude část areálu využívat například Univerzita Hradec Králové, v objektu vznikne také několik stovek parkovacích stání. (čtk)

Stavba nového sídla hradeckého kraje skončí v říjnu

25.6.2007 8:06
KRÁLOVÉHRADECKO - Přestavba areálu bývalého pivovaru v Hradci Králové na nové sídlo Královéhradeckého kraje v hodnotě 1,5 miliardy korun je v závěrečné fázi a skončí v říjnu. Krajští úředníci a další instituce se do nových prostor začnou stěhovat v listopadu a prosinci. Stavba je největším investičním projektem kraje.
Přestavba měla původně skončit již letos v březnu. Prodloužení stavby ale způsobil neočekávaný objev cenných archeologických nálezů a řešení jejich zachování na původních místech.

Rekonstrukce, která začala předloni v dubnu, je podle stavební firmy Skanska v závěrečné fázi. "Na některých objektech dokončujeme vnitřní rozvody, obklady a dlažby, jinde už jsou téměř hotové jak interiéry, tak fasády," řekl manažer firmy Skanska Martin Krumnikl. Hlavní část kolaudací jednotlivých staveb by měla být během léta.

Kromě přibližně čtyř stovek úředníků kraje budou v areálu sídlit i další krajské instituce, například Zdravotnický holding, rada NUTS a Centrum evropského projektování. V objektu bude mít část prostor i hradecká univerzita a vzniknou v něm i podzemní parkovací garáže pro 480 aut.

Na pořízení sídla má kraj uzavřenou leasingovou smlouvu s firmou Immorent a zatím žádné peníze neplatil. Prvních více než 400 milionů korun by měl kraj zaplatit za nové sídlo letos. Projekt od jeho počátku kritizují opoziční krajští zastupitelé z KDU-ČSL. Obávají se, že kraj kvůli tomu bude muset omezit výdaje na zdravotnictví, školství a dopravu. Představitelé koalice v čele s ODS to odmítají.

Kraj nyní sídlí v téměř 20 let starém domě po někdejším krajském výboru KSČ, který si nechal za 150 milionů korun opravit. Do budovy se ale vejde jen asi 220 zaměstnanců, dalších zhruba 140 úředníků pracuje na jiných místech ve městě. (čtk)