„Náklady nejnutnějších oprav pivovaru, které budeme reklamovat, odhaduji v řádech milionů korun. Jejich vymáhání přitom může být pro kraj velice problematické. Smlouvu se společností Immorent, současným majitelem pivovaru, má krajská Správa nemovitostí. Opravy avšak musí provést stavební firma, se kterou kraj nemá žádnou smlouvu. Jde o nepřehledné vztahy velice nevýhodné pro kraj, které nastavilo minulé krajské vedení,“ rozčiluje se náměstek hejtmana Vladimír Derner.

Společnost Skanska, jež přestavbu pivovaru prováděla, ústy svého mediálního zástupce Jana Hrabovského tvrdí, že problémy se zatékáním nejsou novinkou. Ví se o nich prý už od předání objektu koncem roku 2007. Odmítá však, že by vznikly nekvalitní prací nebo technologiemi.

„Za správností stavebních prací i postupů si stojíme,“ prohlásil Jan Hrabovský. Dodal, že závady zřejmě způsobilo „sedání“ objektu, s nímž se musí u podobných staveb počítat. Slíbil, že závady firma odstraní v nejbližší době na své náklady, jelikož objekt je v pětileté záruční době.

Nic to však nemění na tom, že pracovní podmínky jsou v některých částech objektu tristní. V podatelně například kape ze stropu voda, kvůli vlhkosti dodnes nefunguje archiv. „Archivy se od svého dokončení stále vysušují. Kraj je proto nucen své listiny skladovat mimo budovu Regiocentra,“ přiblížil jeden z problémů mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Fakta o Regiocentru Nový pivovar:

Zahájení stavby: jaro 2005

Zakončení stavby: rok 2007

Slavnostní otevření: úředníci se do Nového pivovaru přestěhovali 7. prosince 2007, 13. prosince 2007 se konalo první zasedání zastupitelstva v této budově

Náklady: Královéhradecký kraj by měl za pořízení Nového pivovaru během dvaceti let zaplatit 1,5 miliardy korun.

Způsob financování: leasing od společnosti Immorent na dvacet let

Počet úředníků: zhruba 350

Kdo také v RegioCentru sídlí: Pobočka Univerzity Hradec Králové, Centrum evropského projektování, Eurocentrum úřadu vlády, parkovací dům, pobočka banky, dvě restaurace, prodejna pečiva, prodejna regionálních specialit Regiopro, minipivovar, Galerie plastik Vladimíra Preclíka

Ocenění: Stavba roku České republiky 2008

(Zdroj: Krajský úřad Královéhradeckého kraje)