Asi čtyřicetiletá snědší žena poskakuje před zavřenými dveřmi vestibulu bývalé hlavní budovy královéhradeckého krajského úřadu ve Wonkově ulici. Nevšimla si papírů na obou křídlech dveří oznamujících, že se úřad přestěhoval. Vrátný už to nevydrží a pouští ji dovnitř.
„Já přišla žádat o občanství vaše,“ rozčilovala se žena lámanou češtinou. „Minulý týden mi ale říkali do telefonu, ať přijdu do Wonkovy ulice.“
Vrátný byl vstřícný. Trpělivě vysvětlil, jak se na novou adresu krajského úřadu dostat.
Milé byly i recepční na dalších dvou adresách ve městě, kde krajští úředníci doposud sídlili: v budově firmy ZVU u podjezdu v Kuklenách a v Aldisu. A to jsem ani nemusel přiznávat, že jsem redaktor Deníku. Představoval jsem se jako Jan Sedlák ze Lhoty u Náchoda.
„To nic, dneska už jste tady snad čtvrtý nebo pátý, kdo neví o přestěhování úřadu. Ale co, budu tady i zítra, takže když bude potřeba, lidi nasměruju,“ směje se vrátný ve Wonkově ulici.
„Občas sem někdo zabloudí,“ usmála se i recepční z pracoviště kraje v budově ZVU. Vytáhla podrobný telefonní seznam a nadiktovala číslo odboru dopravy, po kterém jsem se pídil. A ještě poradila, kterým spojem MHD se do Nového pivovaru dostanu.

Kde zaparkovat?

V Novém pivovaru ale bloudění „Honzy Sedláka ze Lhoty“ neustalo. Problém první: kde vůbec zaparkovat. Cedule na hlavní silnici ještě včera zakazovala odbočení, ale podzemní garáže už byly neoficiálně otevřené (a přesto téměř plné). „Kdo to tady zná, už sem klidně zajede,“ řekl právník odboru dopravy Jan Novák.
To pravé bludiště ale čekalo až ve spletitých chodbách pivovaru. Čtvrté patro, minus třetí patro, čert aby se v tom vyznal. A když chcete až za hejtmanem v nejvyšším, pátém poschodí, musíte přestoupit na jiný výtah. Vyšší budova, jiné patro. Hejtman sídlí hned pod věží. Jen se trefit do té správné spojovací chodby.
„Značení ještě není hotové. Ale my už se tu orientujeme,“ naviguje mě pracovnice správního odboru.

Pod jednou střechou

Většina úředníků i občanů si ale přesto novou adresu v centru města už pochvaluje. Především to, že všechno sídlí pod jednou střechou.
„Moc se tady zatím nevyznám, ale až to bude kompletně hotové, ušetří mi to spoustu času,“ přisvědčil Zdeněk Frantl z Třebechovic pod Orebem, který se přišel pozeptat na kulturní dotace kraje.