V nepřístupné opevnění se každý večer mění Pivovarské náměstí v sídle Královéhradec­kého kraje.

Dostat se na ně z bočních vchodů po „zpívajících stromech“ či schodištěm Kozinka je naprosto nemožné.

Každý, kdo si dá tu práci a vystoupá až k jedné z bran, má smůlu. Narazí na zamčenou mříž.

A důvod? Na noc se brány kvůli bezpečnosti zavírají a otevřen zůstává pouze malý průchod od Velkého náměstí.

„Pivovarské náměstí je nádvoří objektu, který je v soukromém vlastnictví. Tento prostor není určen k tomu, aby byl veřejně přístupný po celý den i noc. Majitel požaduje, abychom prostranství střežili kupříkladu proti poničení,“ obhajuje opatření ředitelka Správy nemovitostí Královéhradeckého kraje Hana Moravcová.

Poznamenala, že někdy je až neuvěřitelné, co se na schodištích a kolem bran děje. „Lidé se snaží mříže přelézat. Už jsme z nich také sundávali podnapilou dívku nebo jsme pomáhali cyklistovi, kterému tam zůstalo viset kolo,“ popisuje ředitelka.

Návštěvníci i majitelka restaurace Nový pivovar však zamčené brány považují jen za zbytečnou překážku. „Původní myšlenka byla ta, aby náměstíčko žilo. Měli se tu pořádat akce a různé zábavné večery. S tímto opatřením je však prostranství úplně mrtvé. Nikdo se sem nedostane,“ říká majitelka restaurace Marie Matulová.

Právě i z důvodů těchto akcí byly podle ředitelky Moravcové brány nainstalovány. „Pokud zde bude placená akce, tímto způsobem bude možné regulovat počet příchozích a vybírat vstupné. Je tady omezená kapacita, jelikož si musíme uvědomit, že nádvoří je střecha garáží a má omezenou nosnost,“ říká.

O částečném vstřícném kroku už Správa nemovistostí kraje s restaurací jedná. Schodiště Kozinka by mohlo být otevřené do půlnoci.

„Musíme vyřešit technické problémy, jelikož brána je velmi těžká a je potřeba ji opatřit nějakým posuvným systémem. Celou noc brány otevřené však nechat nehodláme,“ vysvětlila Moravcová.