Majitelé pozemků mezi areálem firmy Petrof a přírodní památkou Na Plachtě u výpadovky na Brno mohou zatím dál plánovat stavby na území, kde žije řada vzácných živočichů.

Návrh na změnu územního plánu, který by plochu proměnil na louky a pastviny a stavby zarazil, městští radní včera neschválili. Záchranu lokality přitom peticí podpořilo více než 14 tisíc lidí.

„Rada doporučila počkat na verdikt kraje, který má rozhodovat o případném rozšíření přírodní památky Na Plachtě o tyto pozemky. Třeba se ukáže, že nebude nutné měnit nic,“ uvedl mluvčí radnice Václav Svoboda.

Začala tak hra o čas. Krajský úřad má na rozhodnutí tři roky. „Teď budeme pracovat na plánu péče a začne jednání s vlastníky půdy. Nejdelší etapa bude připomínkové řízení. Může to skončit i u soudu,“ míní vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Miroslav Krejzlík.

V lednu 2012 však začne platit část stavebního zákona, která přisuzuje firmám za zmařené investice náhradu. „To je také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli počkat na kraj. Proč by město, jemuž pozemky nikdy nepatřily, mělo na sebe brát odpovědnost? Rozhodnout však ještě musí zastupitelé,“ dodal Svoboda.

Sedmadvacet obyvatel města, kteří podali změnu územního plánu, verdikt nepřekvapil. „Musíme to respektovat. Pozitivní je, že se tím město začalo vážně zabývat,“ řekl třeba Adam Záruba.