Stovka milovníků a ochránců přírody se v sobotu vrhla na přírodní památku Na Plachtě na jihovýchodním okraji krajského města. Při podzimní brigádě se dospělí i děti zaměřili na údržbu ploch bez lesa a obnovu tůní.

„Cílem je udržet tady stávající bezlesé plochy. Tato lokalita je zajímavá především stanovišti, která z dnešní krajiny mizí, tedy místy, kde bývaly louky, pastviny a podobně. Jejich zbytky jsou velice cenné a je důležité je tady udržet,“ uvedla jedna z organizátorek brigády Blanka Mikátová z hradecké Agentury ochrany přírody a krajiny.

Plachta je totiž jedinečná vzácnými živočichy žijícími právě v takových podmínkách. Vyskytují se zde například vzácná žába blatnice skvrnitá, čolek velký a další obojživelníci, plazi i hmyz.

Ochráncům přírody vadí, že kvůli zarůstání lokality ubývá prostředí vhodné pro život těchto vzácných živočichů. „Ještě v roce 1991 tvořilo polovinu plochy přírodní památky bezlesí, ale když lokalitu přestali využívat vojáci, tak zarůstala. Dnes je tady bezlesí na pouhých 20 procentech ploch,“ vysvětlila Blanka Mikátová.

Vzhledem k tomu, že místně příslušný orgán ochrany přírody zatrhl kácení, tak se brigádníci museli po letech obejít bez seker a pil. Snažili se proto udržovat bezlesí na stávajících plochách. Z vřesovišť a travnatých stanovišť vyhrabávali stařinu, sbírali odpadky, obnovovali zanesené tůňky a vysekávali plochy s invazivními rostlinami.

Podobné brigády se na Plachtě konají dvakrát ročně.