„Máme obavy, že by mohlo dojít k vyschnutí celé lokality a vzácné druhy hmyzu a obojživelníků, kteří se zde vyskystují, by vymizely,“ uvedla Blanka Mikátová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Ekologům zatrnulo už před několika týdny, kdy stavební firma zavezla sousední pozemek stavebním odpadem se zbytky baterií. „Ten pozemek vypadá jako smetiště. Ale i tohle prostředí obojživelníci využívají jako zimoviště. Usilujeme proto o zapsání přírodní památky i sousední půdy mezi evropsky významné lokality,“ dodala Mikátová.

To by znamenalo na jedné straně znemožnění stavby, ale také záchranu vzácné lokality. Na Plachtě nyní probíhá průzkum výskytu chráněných živočichů. Potvrdil už přítomnost například blatnice skvrnité, čolka velkého a dalších druhů.

Území není lhostejné ani lidem z okolí. Na brigádu, při které došlo k odstranění části náletových rostlin, v sobotu Na Plachtu dorazily desítky dobrovolníků. „Přišli jsme pomoct zvířátkům. Se sekyrkou sice moc zacházet neumím, ale nebojím se, že bych si ublížila,“ uvedla studentka soukromého jazykového gymnázia Claudia Esposito.