Okrasné jezírko uprostřed nového sídliště Plachta s největší pravděpodobností nebude.

Krajský úřad sice zastavil přezkumné řízení a uznal, že stavební povolení bylo vydáno v souladu se zákonem.

Česká inspekce životního prostředí však vydala rozhodnutí, které městu znemožnilo čerpat vodu z podzemních vrtů.

Zakázala také stavbu propojovacího kanálu z nádrží Češík I a Češík II, které město buduje na okraji blízkého lesa. Jezírko by tak mělo velmi omezené zdroje vody.

„Hydrogeologický průzkum prokázal, že čerpání vody z vrtu by mohlo ovlivnit vodní poměry v celé lokalitě. Propojovací kanál byl vůbec nejkritičtějším místem,“ uvedla ředitelka České inspekce životního prostředí v Hradci Králové Jana Samková.

Čerpání vody z podzemí by mohlo podle některých odborníků lokalitu vysušit a mohlo by mít negativní vliv také na statiku nedalekých bytových domů.
Stavbu nádrží Češík hydrogeologický průzkum lokality nezakázal. Naopak. Proti jejich vybudování nemá námitky ani inspekce.

„Retenční nádrže jsou důležité. Mají sloužit jako protipovodňové opatření a zadržovat vodu v lese v období sucha. Jejich funkce se naplno projeví poté, co ochránci přírody vykácejí stromy na patnácti hektarech přírodní památky Na Plachtě, což mají v plánu,“ uvedla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.

O osudu okrasného jezírka na sídlišti hodlá radnice rozhodnout brzy.

„Chtěli bychom, aby se na tomhle verdiktu podíleli také obyvatelé lokality. Měli by jasně říct, jestli tam chtějí jezírko, nebo něco jiného. Pokud by se tam vybudoval například parčík s fontánou, tak peníze, které radnice už investovala, nepřijdou vniveč. Jiná úprava by naopak mohla být levnější,“ uvedl mluvčí magistrátu Václav Svoboda.

Celé dílo, které mělo být hotové na podzim a město mělo stát přes 16 milionů korun.