„Chceme zachránit vřesoviště, louky a vůbec bezlesí, na které jsou vázané unikátní společenství chráněných rostlin a živočichů. Po odchodu armády začalo bývalé cvičiště zarůstat. My chceme zlepšit kvalitu biotopů a rekonstruovat stanoviště, která už zanikla,“ uvedl Martin Hanousek z Agentury ochrany krajiny a přírody České republiky (AOPK).
Mezi 6719 stromy jsou zastoupeny borovice, topoly a nejčastěji břízy. Průměry kmenů ale v drtivé většině nepřesahují patnáct centimetrů. Vzrostlých stromů s průměrem kmene nad 25 centimetrů je 320.
Ani to však neobměkčilo hradecké radní, kteří s kácením nesouhlasí. „Je to nešťastný způsob ochrany přírodní památky. Ty stromy tvoří plíce města. Pokud se jich zbavíme, tak se změní mikroklima v Hradci. Navíc je to rekreační zóna. Všechny zásahy by se měly pečlivě zvážit,“ řekla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.
Likvidace dřevin se týká 2,8 hektaru na pozemku o výměře 28 hektarů. Ochránci přírody však přiznávají, že konečné číslo bude zřejmě vyšší. „Chtěli bychom docílit bezlesí na 15 hektarech. Vykácených stromů by bylo asi pětkrát tolik. To je však otázka budoucnosti, tak deseti let. Nemůžeme je odstranit najednou,“ míní Hanousek.
V případě zamítnutí žádosti o povolení kácení se ochránci přírody hodlají dál bránit. „My jsme žádali úředníky magistrátu, rozhodnutí radních je politické. Pokud to tak skutečně dopadne, podáme odvolání ke krajskému úřadu,“ míní ekolog.
Krajský úřad už agentuře povolil také další netradiční opatření – pasení koz a ovcí Na Plachtě. Zvířata budou spásat přebytečnou trávu a zároveň působit jako zdroj přírodního hnojiva. „Pomohla by nám i těžká technika, která to tady rozrývala. Zatím ji nemůžeme sehnat,“ dodal Martin Hanousek.