„Není to první škola, kterou jsem studoval. Navštěvoval jsem i pedagogickou školu v Olomouci. Šlo o roční studium andragogiky, které mělo pokračování, ale upřímně řečeno mě tato problematika zas až tak nelákala. Proto jsem přestoupil na Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně, kde jsem byl dva roky. Z vážných zdravotních důvodů jsem však nakonec nemohl dorazit na státnice,“ líčil starosta, který měl podle svých slov problémy se studiem už za minulého režimu.

„Maturitu jsem si dodělával až po roce 1990. Bolševici mě totiž nenechali vystudovat. Nabízeli mi, že mi zaplatí studia, když vstoupím do KSČ, což jsem nikdy neudělal. Naše rodina totiž jejich vládu krutě odnesla,“ pokračoval Jaroslav Kňava, který je nyní nositelem titulu Lic.

„V Sezemicích jsem studoval tři roky. Do školy jsem jezdil, byl jsem poctivým studentem. A že byla škola jednoduchá? To nemohu tvrdit. Stalo se mi dokonce, že jsem byl vyhozen ze zkoušky. To snad dokumentuje, že zkoušky zadarmo nebyly.“

„Odmítám nařčení, že jsem oslovoval pedagogy, aby nás šli učit na magisterské studium. Já jsem se snažil vyhledávat pouze studenty, ale moc úspěšný jsem nebyl. Sehnal jsem jich jen pár. Když se to nepovedlo, nechtěl jsem dát hazardovat se svým jménem, tak jsem spolupráci s Univerzitou obchodu a sportu v Nowé Rudě ukončil,“ prohlásil asi nejslavnější absolvent této školy a jejího konzultačního střediska v Sezemicích, starosta pardubického městského obvodu Jaroslav Kňava.

VÍCE O SKANDÁLU ČTĚTE ZDE

„Hodně mých spolužáků šlo studovat do Legnice, s kterou po sporech s Nowou Rudou začala spolupracovat do té doby servisní organizace noworudské školy – IMPS Brno. Příčinou sporů mezi Nowou Rudou a Brnem byly samozřejmě peníze a ne malé. Ve hře byly miliony,“ poznamenal Jaroslav Kňava, který se postavil na stranu své domovské „alma mater“.

„Pro mě byla partnerem Nowá Ruda, jež měla polskou akreditaci, nikoliv Brno. To dalo Nowé Rudě výpověď před ukončením studia našeho ročníku. Ještě jako členové akademického senátu jsme se s panem starostou Tichým snažili uklidnit situaci, ale ono už to nešlo. Je pravdou, že když lidé z Brna ani nepřijeli na promoce, tak jsem to bral trochu emotivně,“ dodal.