Jízdy obrněnými vozy, rozsáhlé kácení dřevin v Přírodní památce Plachta – to jsou počiny Agentury ochrany přírody a krajiny, které tak trochu rozčilují veřejnost a potažmo i úředníky.

Ekologové svůj postup zdůvodňují faktem, že dříve byla oblast vojenským cvičištěm, a právě proto tam vznikly takové podmínky, jež vyhovují životu mnoha chráněných druhů živočichů i rostlin. V podobném duchu ochránci přírody vytvořili i plán péče na další období, který nadzvedl ze židle úředníky magistrátu. Větší světlo do celého problému vnesla až společná schůzka úředníků magistrátu a krajského úřadu s pracovníky agentury.

„V plánu jsme se dočetli, že by mělo být vykáceno příliš mnoho stromů, což se nám pochopitelně nelíbilo. Nakonec jsme se však s ekology dohodli, že věc byla zřejmě nesprávně pochopena a že se v podstatě jedná pouze o udržování již vymýcených ploch. Co chceme ještě nechat přezkoumat odborníky, jsou pojezdy krajiny vojenskou technikou,“ uvedl Leoš Kučera, náměstek primátora.

„V místech už jsou odlesněné plochy, které je nutné udržovat, je potřeba, aby tam louky zůstaly a my zajistili péči o ně, v tom náš plán spočíval,“ potvrdil za ekology David Rešl, ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti orlické hory.

„Schůzka přímo na Plachtě měla vést k tomu, aby si všichni zúčastnění na místě vysvětlili, o co jde, podívali se na věc vlastníma očima. Je zřejmé, že někteří musí ustoupit ze svých nároků tak, aby výsledek vyhovoval jak přírodě, tak městu i úředním nařízením,“ dodal na místě primátor Zdeněk Fink.

Město by rádo v lokalitě vybudovalo síť stezek a informačních tabulí, aby oblast sloužila jako rekreační zóna. „Myslím, že by bylo možné právě tento počin i spolufinancovat,“ dodal Leoš Kučera. Ochránci přírody se záměru také nebrání. Přírodní památku Na Plachtě tvoří dvě chráněná území o celkové výměře necelých 40 hektarů. Zahrnuje rybníky, písčiny, rašelinné louky a lesní porosty. Lokality se nacházejí na bývalém vojenském cvičišti.