V noci naopak Slunce neklesá dost hluboko pod obzor, takže v první třetině července ani nenastává astronomická noc - lidsky řečeno „není pořádná tma".

Výhodou pro nás je, že díky tomu můžeme po celou noc pozorovat řadu umělých družic Země. Většina se jich pohybuje ve výškách několika set kilometrů, kde na ně ze severu svítí Slunce. Díky tomu je při pohledu z povrchu Země vůbec vidíme. Samy družice světlo, které bychom mohli pozorovat, nevydávají.

Na večerní obloze teď svítí tři planety. Nejjasnější je Jupiter na západě. Mars a Saturn se objevují na jihu. Měsíc jim bude dělat fotogenickou společnost v první polovině července.

Obloha před bitvou a sen o létání

Planety a Měsíc byly na obloze také v noci ze 2. na 3. červenec 1866. Nevíme, zda bylo tehdy jasno či pod mrakem. Přesto se pomocí digitálního planetária můžeme přenést do noci před rozhodující bitvou prusko-rakouské války a podívat se, co mohli vojáci chystající se do boje, měli-li potřebu obracet zraky k nebi, nad sebou vidět.

Na mimořádné vzpomínkové pořady, které se konají 1. a 2. července od 19:30, jistě řadu zájemců přiláká také předpremiéra filmu Sen o létání. Při něm si návštěvníci naplno užijí i prostorový zvuk digitálního planetária. Zvlášť ve chvíli, kdy se ocitnou uprostřed letecké bitvy.

Po 3. červenci se budova i unikátní projekční technika planetária podrobí údržbě. Ta se letos stihne za tři týdny, takže už poslední červencový týden se hradecké planetárium i hvězdárna znovu vrátí do služby veřejnosti. S úplně novým filmem, který nás zavede do nitra lidských buněk. Detaily o programu a rezervaci vstupenek najdete na www.astrohk.cz.

Jan Veselý, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové