Večer se nad severozápadním obzorem objeví načervenalý Mars, ve druhé polovině noci můžeme sledovat zdánlivé putování plynných obrů Jupiteru a Saturnu. Z dalších úkazů lze zmínit maximum meteorického roje Eta Akvarid, které nastane 6. května. Pozorovatelné jsou ale i objekty vytvořené člověkem. Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude vidět jako rychle se pohybující jasná hvězdička například 18. května mezi 22.50 a 22.58 hodin. Informace o dalších úkazech najdete na www.astrohk.cz v pravidelném Měsíčníku.

Planetárium či hvězdárnu v Hradci Králové můžete navštívit při některém z programů. Dne 18. května v 18 hodin začíná přednáška Daniela Ditrycha s názvem Trolejbusové sedmdesátiny. O týden později, 25. května, se ve stejném čase v digitálním planetáriu koná přednáška Karla Bejčka Neuvěřitelných 50 let od první návštěvy Měsíce.

Pořady v digitálním planetáriu nabídnou poutavé naučné filmy Hledání života (středy od 19.30) a Příběh vody (pátky od 19.30), v sobotu planetárium nabízí tradičně populární dětský program s astronomickou pohádkou Ptačí ostrov (od 16.00) a večerní programy s filmy Hledání života (19.00 - kromě 18. 5. a 25. 5.) a Musica (20.30). Po 1. 5. ještě také 8. 5. se navíc koná mimořádný dětský program s pohádkou Polaris, a to od 16 hodin.

Na hvězdárně se také konají pravidelná sobotní pozorování Slunce (od 15 hodin) a pozorování večerní oblohy v čase od 21.30 hodin (středy a pátky) a od 22.00 hodin (soboty). Podrobnější informace jsou na www.astrohk.cz.

Vladimír Socha, Hvězdárna a planetárium Hradec králové