Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů Hradecka Ambrože Homoly se zítřejší protestní akce zúčastní všech 60 praktických doktorů z okresu.
„V celém Královéhradeckém kraji nás podpoří i kolegové ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, neboť jsou ve stejné situaci jako my a současné problémy zdravotnictví se jich rovněž dotýkají,“ upřesnil předseda hradeckého sdružení praktických lékařů Petr Šubrt. Jeho kolega ze sdružení lékařů pro děti a dorost Štefan Hrunka dodal, že jen na Hradecku zavře ordinace zřejmě všech třicet soukromých pediatrů.

 

Péče o pacienty bude zajištěna„Jde o protestní akci, ne o stávku. Ordinace budou zavřeny, ale péče o pacienty bude zajištěna. Pro neodkladné případy v Hradci od 9 do 15 hodin na lékařské službě první pomoci v budově záchranné služby,“ vysvětlil Petr Šubrt.

Praktiční lékaři protestují proto, že nejsou spokojeni s platbami pojištoven. „Jde nám o ekonomické zajištění našich praxí, jejich rozvoj, a tím i adekvátní péči. Přes veškeré opakované deklarace zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví o podpoře primární péče se nic takového neděje. Řada ordinací praktiků je na hranici existence. Příjmy praxí nekopírují ani vývoj cen, za které nakupujeme a v příštím roce se kvůli posunu sazby DPH na devět procent veškeré naše nákupy prodraží,“ vysvětluje Šubrt.

Praktičtí lékaři jsou převážně placení formou takzvané kapitace za registrované pacienty. Kapitační platba je nyní 36 korun za každého pacienta, což je podle praktických lékařů málo.

Většina praktických lékařů bude zítra protestovat


Na Hradecku se zítřejší protestní akce zúčastní 60 praktických a 30 dětských lékařů. Péče bude zajištěna v budově záchranné služby od 9 do 15 hodin.

Praktičtí lékaři zítra zavřou ordinace. Přidají se k ním i praktičtí lékaři pro děti a dorost. Z celého kraje se ráno sejdou v Novém Adalbertinu na semináři k financování zdravotnictví.

Předseda Sdružení praktických lékařů Hradecka Petr Šubrt zdůrazňuje, že nejsou spokojeni s platbami pojišťoven. „Domáháme se spravedlivé odměny za naši práci, kterou nám zdravotní pojišťovny vlastně dva roky dluží,“ řekl. Praktičtí lékaři požadují zvýšení kapitační platby za pacienta z 36 na 55 korun.
Leoš Petr se protestu zúčastní a ordinace zavře. Stejně učiní i Luděk Kupeček. Naopak Pavel Kuna ordinovat bude. “S platbami také nesouhlasím, ale za to, že máme neschopné lidi v parlamentu a ve vládě, nebudu trestat pacienty,“ sdělil. Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jana Víšková tvrdí, že praktičtí lékaři dostávají ve skutečnosti za většinu pacientů vyšší platby. „Například u dětí je pravidelná platba v průměru 68 korun měsíčně. Od příštího roku navrhuje VZP hodnotu bodu jednu korunu, kapitační platbu za pacienta minimálně 38 korun. Požadavky na 55 korun za kapitaci a hodnotu bodu 1,10 koruny jsou mimo realitu a možnosti pojišťovny,“ řekla.