Podle ekonomického náměstka ředitele fakultní nemocnice Jiřího Ropka se odborný tým zabývá systémem zavedení poplatků už delší dobu.

Navrhli jiné řešení vybírání plateb


„Navržená řešení a praktické postupy předkládáme k diskusi zdravotnické veřejnosti na intranetu,“ uvedl náměstek. Vysvětlil, že jsou čtyři druhy poplatků. Za vyšetření to je 30 korun, od nichž jsou například osvobozeni sociálně slabí pacienti. Devadesát korun se platí za pohotovost, šedesát korun za den pobytu v nemocnici a třicet korun za vydání léků.
„Týká se to ale vyšetření hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Pokud se někdo přijde vyšetřit třeba k žádosti o řidičský průkaz, musí vyšetření hradit v plném rozsahu. Osvobozeni od poplatků jsou však třeba dárci krve, děti z dětských domovů, nemocní, kteří se povinně léčí s infekčními nemocemi, neplatí se ani za preventivní prohlídky. Poplatky za hospitalizaci se bohužel týkají i žen v porodnici. Platit budou i za dítě, které se jim narodí,“ dodal Jiří Ropek. Fakultní nemocnice vybírání poplatků řeší systémem poukázek, které budou mít hodnotu třiceti korun.
„Poukázky si lidé zakoupí na jednotlivých klinikách, třeba v kartotékách, ale prodávat se budou i na jiných místech fakultní nemocnice. V areálu bude i jeden prodejní automat na tyto poukázky. Ty pak pacient předloží po vyšetření lékaři. Co se týká hospitalizace, dostanou lidé po skončení pobytu v nemocnici složenku, a zaplatit musí do osmi dnů,“ vysvětluje Ropek.
Na platby „zbrojí“ i nemocní, kteří využívají posledních dnů bezplatného zdravotnictví. Ordinace praktických lékařů jsou nyní přeplněné. Lidé se chtějí předzásobit léky,“ říká hradecký doktor Pavel Macura. Jeho kolega Leoš Petr z Dobřenic tvrdí, že každý den má v ordinaci 60 lidí,tedy o polovinu víc než jindy. „U mě budou pacienti platit žetony. Jde však o to, aby se forma plateb ve zdravotnictví už neměnila,“ řekl.