„Zatím je to bez problémů, až na jednu paní. Řekla, že nezaplatí, a odešla,“ uvedl před polednem hradecký praktický lékař Miloslav Lacina. Podobné zkušenosti včera dopoledne zaznamenal idoktor Luděk Kupeček. „Až jsem překvapen. Očekával jsem, že někteří lidé budou chtít naschvál platit tisícovkou, nebo přijdou shromadou padesátníků, ale nic takového se dosud nestalo. Všichni zaplatili. Zavedl jsem si iknihu dlužníků, ale zatím vní není žádný zápis,“ podělil se snámi odojmy zprvních hodin platnosti kontroverzní novinky. Přiznal však, že neví, jak by dluhy vymáhal.

Argument ministerstva zdravotnictví, kterým obhajoval poplatky, že lidé přestanou klékaři chodit skaždou maličkostí, se nepotvrdil. „Žádný masivní úbytek pacientů nepociťuji,“ řekl Miloslav Lacina. Podobně hovořili idalší. „Ještě jsem se nezastavila,“ řekla kožní lékařka Eva Henzlová. Dodala však, že to může být ovlivněno její dovolenou mezi svátky. „Poté se to vždy nahromadí,“ vysvětlila.

Rovněž ve fakultní nemocnici včera pacienti poprvé sahali do peněženek. „Nevím ovětších problémech,“ uvedl ředitel Leoš Heger. Doplnil, že lidé tady platí poukázkami, které koupí vkioscích, na vrátnicích nebo vkartotékách.