Jedním z hlavních předpokladů, jak ochránit své peníze na kartě, je nikde neuvádět kód PIN, tedy osobní identifikační číslo platební karty. Pokud zloděj kód PIN zjistí, cesta k penězům na účtu je volná, tedy pokud se nepodaří kartu rychle zablokovat.
Naposledy se na Hradecku podobný případ stal 2. května. Před obchodním domem na Pilnáčkově ulici v Hradci Králové tehdy odcizil neznámý pachatel z nezajištěného vozidla kabelku, ve které byly platební karty i s kalendářem, na kterém byly napsané PIN kódy. Než stačila osmačtyřicetiletá žena z Hradecka karty zablokovat, podařilo se lapkovi vybrat z účtů 35 tisíc korun. Za takovou krádež hrozí pachateli až tříletý pobyt za mřížemi.
Že se nedbalost a nepozornost nevyplácí, potvrzuje i množství případů krádeží kabelek a peněženek s platebními kartami. Krádeže, při nichž dojde k odcizení kreditní karty, se stávají doslova každý druhý den. Třeba 22. května došlo v Hradci v jediný den k pěti krádežím peněženek, ve kterých se nacházely i platební karty. Jedenapadesátiletý muž dokonce přišel o peněženku při cestování vlakem z Nymburka do Hradce Králové.
„Tu mu odcizil neznámý pachatel z kapsy bundy, kterou měl pověšenou na věšáku. Přišel téměř o 6000 korun a platební kartu,“ uvedla policejní mluvčí Libuše Holá.
Často přicházejí o kabelky s platebními kartami ženy, které před obchodními centry nakládají nákup do vozidla. Jejich nepozornosti pak zloději využijí ke krádeži.
Zneužití u starších embosovaných karet bylo o něco jednodušší, stačilo při platbě napodobit podpisový vzor. Obchodník je sice povinen ověřit, jestli se podpis na stvrzence shoduje s podpisovým vzorem na kartě, ale nebývá to pravidlem.
„Podpisový vzor ověřujeme. Každá pokladní je na to školena,“ uvedla mluvčí Teska Jana Matoušková.
Podobně postupují i jinde. „Pracovníci pokladen jsou povinni ověřit shodu podpisu na platební kartě s podpisem na účtence z platebního terminálu. V případě pochybností jsou oprávněni požádat zákazníka o ověření jeho totožnosti. Pokud se podpisy neshodují, nebo zákazník neprokáže svojí totožnost, má pokladní právo odmítnout platbu platební kartou,“ uvedl Libor Kytýr, tiskový mluvčí Aholdu.
U novějších typů karet opatřených čipem již většinou obchodníci požadují, aby majitel zadal na terminále v obchodě svůj PIN.
Z testu, který Hradecký deník uskutečnil, vyplynulo, že v hypermarketech skutečně požadovali zadání bezpečnostního kódu. Možnosti zneužití u těchto platebních karet jsou tedy v zásadě nižší. Menší supermarkety na Hradecku řeší situaci po svém. Ve většině z nich se zákazníkovi o platbě kartou může jenom zdát.
Anketa Hradeckého deníku: Je placení platební kartou bezpečné?
Renata Šafková
Hradec Králové, 33 let
Já osobně už jsem PIN kód dlouhou dobu nezadávala v žádném obchodě. Ostatně si myslím, že podpis je docela dostačující ověření.
Jana Uhlířová
Hradec Králové, 31 let
Osobně si myslím, že ochrana proti zneužití karet je rozhodně nedostatečná. Občas je problém i u bankomatů, aby někdo nekoukal přes rameno.
Aleš Toman
Hradec Králové, 29 let
Nesouhlasím s bezpečností zadávání PIN kódů. Nefunguje tady diskrétní zóna a každý může vidět, co zadáváte. Jinak mi to přijde dostatečné.
Edita Votápková
Hradec Králové, 30 let
Já osobně bych se klidně spokojila pouze s podpisy a vynechala bych zadávání PIN kódů. V případě, že za mnou stojí hodně lidí, to není bezpečné.
Ilona Plachá
Hradec Králové, 53 let
Já bych byla pro zvětšení diskrétní zóny při zadávání hesla. případně zlepšení bezpečnosti karet nějakým čipem, aby ji nikdo jiný nemohl použít.
Denisa Nechvílová
Hradec Králové, 18 let
Já osobně bych se pouze s ověřením podpisu nespokojila. V kombinaci s PIN kódem mi to už přijde bezpečnější, i když by diskrétní zóna mohla být větší.
Lukáš Holeček
Silvie Růčková